A GE Capital hét európai országban elvégzett kis- és középvállalati (kkv) felmérése szerint a magyar vállalkozások 2013-ban a tervezetthez képest 15 százalékkal több befektetést valósítottak meg, összesen 2 237 milliárd forint értékben. 2014-ben tovább folytatódhat a növekedési trend, hiszen idén a hazai cégek a tavaly megvalósulthoz képest 30 százalékkal több beruházást terveznek. Vállalati szintre lefordítva ez azt jelenti, hogy míg 2013-ban egy magyar vállalkozás átlagosan 13,2 millió forintot fordított korszerűsítésre, addig ez az összeg idén 17,2 millió forint lehet.
Látványosan javult az ország nettó jövőkép mutatója is, vagyis a pesszimistán és optimistán gondolkodók különbözetét jelző érték. Míg egy évvel ezelőtt a vizsgált országok közül egyedül a magyar vállalatok rendelkeztek negatív jövőképpel (-24 százalék), 2014-re a mutató pozitívba fordult (+10 százalék), vagyis jelentősen nőtt a gazdasági kilátásaikat optimistán látó cégvezetők száma. Nőtt a külső körülmények alakulásába vetett bizalom is: a cégeknek már csak kevesebb, mint fele hivatkozik a bizonytalan gazdasági környezetre a befektetések legfőbb akadályaként, ami 14 százalékkal alacsonyabb, mint az egy évvel ezelőtti érték.
A cégek több mint egyharmada szándékszik idén új munkaerőt alkalmazni, ezzel közel 51 ezer új munkahelyet tervezve, ami 5 százalékos éves növekedést jelent.
A vállalkozások idén is termelőeszközökbe fektetnének a legtöbbet: a teljes szektorban kétszer annyit, összesen 1 866 milliárd forintot költenének üzemi berendezések vásárlására, mint tavaly. Több mint 60 százalékkal, 638 milliárd forintra nőtt a haszongépjárművekre szánt összeg is az előző évhez képest, ugyanakkor az IT szoftvereken és az irodai eszközökön spórolnának a cégek: mindössze feleannyit szánnak ezekre a tételekre ebben az évben. Az elmúlt évhez képest 50 százalékkal több cég számolt be bevételkiesésről a nem megfelelő eszközei miatt, ugyanakkor az ebből adódó bevételkiesés 19 százalékkal csökkent, 329 milliárd forintra.
A tervezett fejlesztéseket a magyar kkv-k egyharmada EU-s forrásból, közel ugyanennyi pedig saját tőkéből kívánja megvalósítani. Banki hiteleket a vállalkozások 14 százaléka venne igénybe, ez az arány azonban a nagyobb, 50-249 főt foglalkoztató cégek körében jóval magasabb, 25 százalékos.
A helyzet nem csak nálunk tűnik biztatónak: a gazdaságba vetett bizalom Európa-szerte nőtt 2013 óta (kivéve Németországot, ahol szinten maradt az egyébként relatíve magas, +45 százalékos nettó jövőkép mutató). Az Egyesült Királyságban a legoptimistábbak a cégek, ott a megkérdezettek 54 százaléka látja pozitívan a jövőjét. A közép-kelet-európai régióban Lengyelország a legbizakodóbb, itt a vállalkozások 45 százaléka derűlátó, de Magyarországot (10 százalék) a csehek is jócskán megelőzik a maguk 37 százalékos értékével.
A nyugat-európai kkv-knek csupán 2 százaléka tervez uniós forrást igénybe venni, míg a közép-kelet-európai országok vállalatainak egynegyede hagyatkozna EU-s támogatásokra. A banki kölcsönöket illetően ugyanakkor nincs eltérés a két régió országai között: a cégek mintegy 15 százaléka venne igénybe hitelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.