Játékos nemzet a magyar. Fáradhatatlanul kapar, ikszel, kombinál. A kocsmákon kívül a lottózó az a hely, ahol sokan otthonosabban mozognak, mint a lakásukban. A régi és roppant egyszerű lottó népszerűsége leginkább az időről-időre milliárdos nagyságrendűre halmozódó főnyereményeknek köszönhető. Egy átlagos héten a játékosok körülbelül 3,5 millió alapjátékot tesznek meg, de ha eléri a várható főnyeremény a bűvös határt, az egymilliárd forintot, érezhetően megnő a játékkedv. Vannak, akik családi számokat (születési év, életkor) játszanak meg, sokan állandó számokkal próbálkoznak akár éveken át.
Bár az öt találatra 1:44 millióhoz az esély, évente kétszer, háromszor valakinek mégis szerencséje van, ami azt üzeni a kitartó veszteseknek, hogy van remény. Legutóbb március 15-én húzták ki minden idők ötödik legnagyobb lottó nyereményét, a 3 milliárd 54 millió forintot, a nyertes szelvényt Dorogon adhatták fel. Az eddigi legnagyobb, ötmilliárd forintot meghaladó, 2003 novemberében született telitalálatot megelőzően háromnegyed évig senki nem találta el a kihúzott öt számot. Nem ez volt azonban a leghosszabb „ötös mentes” időszak: az eddigi „rekord” 1957. novemberétől 1958. december legvégéig, azaz több mint egy évig tartott. Egyébként ennyi ideig most nem is hízhatna a jackpot, mivel a szabályok értelmében a halmozódás legfeljebb egy évig tarthat.
A Szerencsejáték Zrt-nél számos olyan történetről tudnak, amikor az igazi nyertes helyett mások vinnék a pénzt. „Az Ötöslottó esetében nagyon ritkán megesik, hogy a nagynyertes nem jelentkezik. Egy alkalommal már csak pár nap állt rendelkezésre a nyertes bejelentkezésére, amikor a cégünk a napilapokban sajtóközleményen keresztül kereste a leendő milliomost. Ezt követően az önjelölt nyertesek megrohamozták a lottózókat. Mindenki más történettel állt elő: volt, aki kimosta, más elvesztette a szelvényét. Végül fel nem vett nyeremény lett az összegből” – írta lapunknak a szerencsecég. Egyszer az is előfordult, hogy jelentkezett egy játékos, hogy telitalálata van az ötöslottón. Kicsit furcsállották, mert azokban a hetekben nem volt telitalálat a lottón, de végül fogadták a férfit. Kiderült: valóban öt találata volt, csak éppen öt különböző szelvényen. „Egy Tisza menti településen egy idős bácsi minden héten 4 szelvénnyel ugyanazokat a számokat játszotta meg. Az ominózus héten is felült a biciklijére, és elment a közeli lottózóba fogadni. Sajnos azonban csak a fizetéskor derült ki, hogy mindösszesen 3 szelvényre való pénz lapul a zsebében. Nos, a 4. szelvénye telitalálatos lett volna…” – mesélte az állami cég egyik munkatársa. Pár évvel ezelőtt pedig a hatoslottón 600 milliót nyert egy négyfős társaság. Este hatalmas bulit szerveztek a helyi kocsmában. Az ital olyannyira megeresztette a nyelvüket, hogy másnap reggel már az újságírók ébresztették őket. Egy békés megyei paraszt bácsi – előre egyeztetett időpontban – bement az SzZrt. székházába a nagynyereménye átvételének ügyében. Beszélgetnek, adminisztrálnak a kollégákkal, majd a bácsi idővel megszólalt: „Na, jó lenne már sietni, nekem már lefőtt otthon a pálinkám!”
Jó tudni, hogy a magyaroknál is van szerencsétlenebb nép a Földön. „Egy friss tanulmány szerint Ausztrália lakosai 2013-ban közel 18 milliárd dollárt vesztettek különféle szerencsejátékokon. Ahhoz képest, hogy a kontinens-ország összlakossága alig haladja meg a 24 milliót, ez óriási szám. A pénz nagy része a hagyományos nyerőautomatákból származik, de egyre jelentősebb az internetes kaszinók és a sportfogadás forgalma is” – írta az ittapiros.com szakportál. A Fortunaweb.hu pedig arról számolt be, hogy egy brit férfi közel 100 millió forintnak megfelelő összeget nyert a lottón, de ennek ellenére öt éven keresztül nyugodt lélekkel felvette a különböző segélyeket. A portál szerint a 64 éves Alfred Wells és 55 éves élettársa, Patricia Marshall nyugdíjtámogatást, lakhatási támogatást és egyéb szociális segélyeket is igényelt, miközben 2008-ban 250 ezer fontot (94 millió forintot) nyert a lottón. Mikor megnyerték a pénzt, nagy részét jótékonysági célokra ajánlották fel, jelentős részét a családjukra fordították, egy részét befektették, a többit pedig felélték. Egy pennsylvaniai férfi pedig véletlenül kidobott egy pár szelvényt, melyekkel, mint kiderült, 1,25 millió dollárt nyert volna. A szelvények nemrég jártak le, ő pedig végleg búcsút inthetett a mesés nyereménynek. Wendy Hinton elmondása szerint napi 20-25 szelvényt vett ugyanazokkal a számokkal. „Félrenézte a nyerőszámokat, és azt gondolta, hogy ez alkalommal sem nyert, kidobta az egyenként 50 ezer dollár értékű szelvényeket” – írta a Fortunaweb.
Flandriából indult a lottóláz
A Szerencsejáték Zrt. szerint Európában a sorsjátékok első leírásai Flandriából, Brügge városából származnak. Ezeket az 1444-es történéseket nem sokkal követte az 1467-es Münchenben lezajlott tárgysorsjáték, majd az 1468-as ulmi sorsjáték-kiírás és az 1470-es augsburgi játék.
Az 1504-ben a Zürichi Főtanács által szervezett sorsolás 40 ezer sorsjegyét Köln és Velence közt szinte minden városban árulták, az 50 aranyforintos fődíjat egy rüdlingeni polgár nyerte el. Az 5/90-es lottójátékot 1763-ban vezették be Magyarországon, miután az osztrák állami lottó bérlőjének, Cataldi grófnak koncesszióját Erdély és a határőrvidék kivételével Magyarországra is kiterjesztették. Az első játékokat Budán és Pozsonyban tartották.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.