BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nemzeti csillag a fürdőkön

Már egy éve várat magára, hogy a fürdők a szállodákéhoz hasonló nemzeti védjegyeket kaphassanak. Uniós pénzek nélkül lelassult a fürdőfejlesztések dinamikája.

Egy hónapon belül várható, hogy hivatalosan is nemzeti védjeggyé válik a Magyar Fürdőszövetség által kiállított tanúsítvány. A részletekről, szabályokról már tavaly tavasszal megállapodott a szövetség a Nemzetgazdasági Minisztériummal, de a szállodákhoz hasonló, az állam által is elismert csillagozás elindulása azóta várat magára. „A zöld jelzés után hat fürdő szinte azonnal megkapná a minősítést, köztük a harkányi és a szegedi fürdő, valamint Budapesten a Lukács fürdő” – mondta lapunknak Juhász Szabolcs, a szövetség főtitkára. Hozzátette: a fürdők esetében a minősítésre pályázni kell, tehát nem kötelező, viszont e nélkül nem jelölheti magát csillagosnak egyetlen fürdő sem. Az uniós pénzek elapadása után Juhász szerint lelassult a korábban gőzerővel zajló fürdőfejlesztések dinamikája. A Nemzetgazdasági Minisztérium által készített, 2024-ig szóló nemzeti turizmusfejlesztési koncepcióban azonban a kiemelt célkitűzések között 3-5 nemzetközi hírű komplex gyógyhely, 8–10 regionális jelentőségű gyógyfürdő fejlesztése, valamint 10 darab kiemelt nemzetközi jelentőségű projekt kidolgozása és megvalósítása szerepel. Új fürdő azonban jelenleg nem épül az országban, csak kerítésen belüli fejlesztések.

A csillagok talán a külföldieket is jobban vonzanák a budapesti fürdőkbe, mert a legutóbbi tapasztalatok szerint még akkor sem látogatnak el a világszínvonalúnak mondott létesítményekbe, ha a belépés ingyenes. A Magyar Turizmus Zrt. által nyolcadik alkalommal megszervezett Budapest Winter Invitation kampány egyik eleme ugyanis az, hogy a szállodák ingyenes fürdőlátogatást biztosítanak a szobafoglalás mellé. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt-től úgy tudjuk, hogy a külföldi vendégeknek csupán mintegy negyede élt a lehetőséggel.

A fürdőcég azonban leginkább a strandokkal van elfoglalva. „A tavalyi, közel 1 milliárd forintos strandfejlesztések után – amelynek keretében többek között a Palatinuson és a Rómain teljes egészében megújult a csúszdarendszer – 2014-ben a BGYH Zrt. közel 40 millió forintot költött strandfelkészítésre. Valamennyi strandunkon a gyerekmedencék új csúszdákat kaptak, a Dagály strandon újabb terület térkövezése készült el” – közölte lapunkkal a társaság. Hozzátették: hosszú évek óta először idén nem emelkednek standjaikon a belépők árai. Emlékeztettek: tavaly a 12 fővárosi fürdőben közel 3,3 millió vendég vett jegyet. A Rudas fürdő felújítási munkálatai a tervek szerint haladnak, várhatóan szeptember elején megnyitják az új, impozáns fürdőegységet. A fejlesztés teljes költsége közel egymilliárd forint. „A Rácz fürdő kérdése bonyolult, de még messze van a megnyitástól” – tájékoztatott a cég. Úgy látják, hogy a fővárosi önkormányzat és a beruházó közti vita hamarosan megoldódhat, így talán elkerülhető a felszámolás.

Jó hír viszont, hogy az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) friss összegzése szerint a hazai természetes fürdőhelyek 95 százaléka kiváló, illetve jó besorolást kapott, és csak három strand vízminősége került a kifogásolt kategóriába. A nagyobb tavak közül a Balatonon, a Velencei-tavon, a Fertő-tavon és a Tisza-tónál található fürdőhelyek túlnyomó többsége kiváló minősítést kapott. Idén nyáron főleg a Velencei-tónál fognak jelentős változással találkozni a strandolók, ugyanis nemrég befejeződött a Velencei-tó kapuja elnevezésű, kétmilliárd forintos beruházás. A homokos szabadstrand, a fedett és nyitott korzó, a parti sétány, valamint a felújított kikötő jelentős hiányt pótolhat a térségben.

Megéri fürdő mellé költözni

Idén eddig remek eredményeket értek el a gyógyszállodák. A belföldi és külföldi vendégek idén februárig már 250 ezer éjszakát töltöttek el ilyen hotelekben, ami 10 százalékos növekedést jelent. Új fürdők ugyan most nem épülnek, de szállodák, panziók továbbra is előszeretettel költöznek a gyógyhelyhez közel. A 2006-ban átadott celldömölki Vulkán-fürdő például évente 100 ezer vendéget fogad, a mellé épült új szállodának köszönhetően pedig a városban eltöltött vendégéjszakák száma elérheti az évi 50 ezret is.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.