BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kemény a távközlési piac

Kemény évük volt tavaly a legnagyobb hazai távközlési vállalatoknak, sikernek számított már az is, ha nem csökkent az árbevételük. Az Invitelnél és a UPC-nél egyszeri tételek befolyásolták az adózott eredményt, a Telenor visszaeső forgalom mellett is javítani tudott üzleti eredményén.

Nem számít újdonságnak, hogy a kiélezett piaci verseny, illetve a szektort sújtó adók miatt nehéz körülmények között dolgoznak a hazai távközlési cégek, és ezt a tavalyi üzleti eredményeik is alátámasztják. A szektor meghatározó szereplői közül a Magyar Telekom és a UPC tudta növelni árbevételét, igaz kis mértékben, míg az Invitel és a Telenor egyaránt forgalomcsökkenésről számolt be. Az utóbbi két vállalat esetében is érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy mérsékelt volt a visszaesés. 

A legnagyobb hazai távközlési cég, a Magyar Telekom 637,5 milliárd forintos bevétellel zárta a 2013-as évet, ez öt százalékos bővülést jelentett 2012-höz képest. A vállalat esetében ugyanakkor nem az alaptevékenység, hanem sokkal inkább az informatikai és rendszerintegrátori szolgáltatások, illetve a kiskereskedelmi áram és gázszolgáltatás járult hozzá a fejlődéshez. A múlt év kihívásait egyébként jól érzékelteti, hogy a növekvő forgalom mellett is csökkent a Telekom üzleti eredménye, a 74,7 milliárd forintos érték 13 milliárd forintos visszaesést jelentett.

Hatékonyan dolgozott a Telenor Magyarország, a mobilcég ugyanis annak ellenére növelni tudta üzleti eredményét, hogy csökkent a bevétele a múlt évben. Igaz, a forgalom alig több mint két százalékkal esett vissza 2013-ban az előző évhez képest és 155,27 milliárd forint volt. A Telenor üzleti eredménye 28,87 milliárd forint volt tavaly, ez hatvanmilliós többletet jelent 2012-vel összevetve.

Érdekesen alakult a legnagyobb hazai kábelszolgáltató, a UPC Magyarország múlt éve. A vállalat 1,3 milliárd forinttal, 57,94 milliárd forintra tudta növelni bevételét. A cég üzleti eredménye valamivel több mint 200 millió forinttal esett vissza és 4,24 milliárd forint volt. A társaság ugyanakkor 14,3 milliárd forintot meghaladó veszteségről számolt be 2013-ra vonatkozóan, ami azonban egyszeri tételre vezethető vissza. A UPC feltüntetett vesztesége hasonlóan 2012-höz az anyacége által nyújtott hosszú távú hitel kamata miatt ilyen magas.

Fordított a helyzet az Invitelnél, a társaság ugyanis negatív üzleti eredménye ellenére mutatott ki hatalmas adózott eredményt. A vezetékes szolgáltató 47 milliárd forintos árbevétel mellett közel 6,5 milliárd forintos veszteségről számolt be üzemi szinten. A cég adózott eredménye azonban így is 11,8 milliárd forint volt. Ez annak köszönhető, hogy a tulajdonos Matel B.V. a cégcsoport tőkeszerkezetét átalakította azzal a céllal, hogy annak optimális működéséhez szükséges, hosszú távon is fenntartható finanszírozási struktúrát alakítson ki. A refinanszírozáshoz kapcsolódóan összevezették az Invitel Zrt. követeléseit a társaság Matel B.V. felé fennálló kötelezettségeivel, a fennmaradó összeget pedig részben elengedték. Ennek kapcsán az Invitel összesen 28,17 milliárd forintnyi rendkívüli bevételt számolt el.

Mozgalmas lesz 2014

Az idén is mozgalmas év vár a hazai távközlési szektor szereplőire. A mobilpiacon érintett cégek a szélessávú mobilinternet szolgáltatás jövője szempontjából kulcsfontosságú frekvencia tenderre készülnek, amely több mint százmilliárd forintos egyszeri kiadást jelent majd. A vezetékes szegmens vállalkozásai közül a UPC néhány hete jelentett be új szolgáltatást, amellyel megokosítja a hagyományos televíziókat is, az Invitel pedig hálózata modernizációjára, kínálata megújítására összpontosít, emellett folytatja ingyen wi-fi programját. A lehetőség legutóbb Hajdúszoboszlón vált elérhetővé.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.