BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kieshet néhány bojlergyártó a piacról

Hamarosan lejár az a két éves türelmi idő, amit az Európai Bizottság adott a vízmelegítők és melegvíz-tároló tartályok gyártóinak, hogy a jogszabályváltozásnak megfelelő címkével lássák el termékeiket, és, csökkentsék a nagy eladási volument jelentő termékeik fogyasztását. A jogszabályváltozásnak megfelelő energiacímke használatára 2015 szeptemberétől fokozatos szigorítással 2019-ig kell átállni.

Magyarországon a módosítás – így az innovációs kényszer – többek között a Hajdu társaságot is érinti. Mint összeállításában rámutat, ma még nagy a szórás az azonos funkciójú termékek között abból a szempontból, hogy milyen hatékonyan melegítik a vizet, mekkora a hangteljesítményük vagy az állási veszteségük. Várható, hogy a jogi kényszer és a folyamatos korlátozás miatt néhány gyártó már jövőre kénytelen lesz kivonni energiapazarló termékét a piacról.

A Hajdu úgy érzi, hogy mindez a termékeit nem érinti, mert nála egyébként is folyamatos a termékfejlesztés. Felhívja viszont a figyelmet, hogy a vállalatok eltérő ütemű innovációja és az élesedő verseny olyan mértékben fogja átalakítani a piaci részesedéseket, amilyen mértékben kiesnek egyes termékek a piacról, illetve, amilyen ár-értékaránynak adnak elsőbbséget a végfogyasztók. Utóbbiak közül azok takarítják majd meg a legtöbb pénzt, akik megismerik az új jelzési rendszer értelmezését, és az energiahatékonyabb termékeket választják.

Új építésű ingatlanok, vállalkozások esetén a tudatos fogyasztó úgy tudja csökkenti a környezeti terhelést, hogy egyszerre képes megoldani az ingatlan melegvíz ellátását, fűtését, és akár a hűtési rendszerét is. Az új melegvíz és fűtőrendszerek jelzései a piktogramok, melyek bárki számára ugyanazt jelentik.

Három alapvető jelzést érdemes a fogyasztónak értékelnie: az egyik a vízmelegítési energiahatékonysági osztályba történő besorolást. A második a berendezés éves áramfogyasztása. Könnyen kiszámolható, hogy mekkora a drágább, de energiahatékonyabb vízmelegítő átlagos megtérülése. Két termék között például éves 250 kilowattórás eltérés mai egységáron tízezer forint megtakarítást hoz. A harmadik az energiaszolgáltatási képesség. A vízmelegítők mérete, fűtőteljesítménye és felfűtési hőfoka alapján az energiacímkén új, a ruhaiparból ismert S, M, L, X, XXL besorolással találkozhatunk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.