Orbán Anita arról a június 17-18-i budapesti nemzetközi fórumról adott tájékoztatást, amelyet a Külügyminisztérium szervezett a délkelet- és közép-európai térség energiabiztonságáról.
A diplomata elmondta: a szakértői szintű tanácskozáson - amelyen részt vett Carlos Pascual, az amerikai kormány energiaügyi különmegbízottja, valamint régiós országok és az Európai Bizottság képviselői - beszéltek egyrészt az infrastruktúra fejlesztéséről, elsősorban az egyes országok gázvezeték-rendszereit összekötő, még hiányzó interkonnektorokról és a tervezett, a Balti-tengertől a visegrádi országokon át Horvátországba vezető észak-déli gázfolyosó kiépítéséről.
Áttekintették, hogyan halad az EU úgynevezett III. energiacsomagjának átültetése a gyakorlatba, különös tekintettel a fordított irányú (reverz), vagyis nyugatról keletre tartó gázszállítások megvalósítása - mondta az utazó nagykövet.
2013 tavaszán Moszkva nemtetszését váltotta ki, hogy Ukrajna Lengyelországon és Magyarországon keresztül az EU-ból is elkezdett földgázt importálni, mert ez olcsóbb, mint az orosz import. Szeptembertől Szlovákia felől is megindul a gázszállítás, amelynek keretében a német RWE vállalattól érkezik - orosz - gáz nyugatról Ukrajnába.
Orbán Anita elmondta, a fórum második napján Ukrajna volt a középpontban. A kelet-európai országot Jurij Prodan energiaügyi miniszter és Andrej Kobolev, a Naftohaz ukrán állami olaj- és gázipari cég vezére képviselte. A fórum résztvevői tájékoztatást kértek az orosz-ukrán gázárvita állásáról és arról, milyen forgatókönyvekre készüljenek föl a régió országai az ellátás biztonsága szempontjából - mondta el a Külügyminisztérium energiabiztonságért felelős utazó nagykövete.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.