A helyzet egyébként kis mértékben javult a két évvel ezelőtti, hasonló tanulmány óta, hiszen akkor még 41 százalékban állapították meg az illegális programok arányát a BSA megbízásából a felmérést végző IDC piackutató cég szakemberei, az okozott kár pedig 143 millió dollár volt.
A 39 százalékos arány egyébként azt jelenti, hogy Magyarországon kedvezőbb a helyzet, mint globális szinten, a tanulmány szerint ugyanis a világ pc-in telepített alkalmazások 43 százaléka kalózszoftver.
Világviszonylatban az engedély nélkül telepített programok kereskedelmi értéke 62,7 milliárd dollár volt. A helyzet csekély mértékben romlott 2011 óta, akkor ugyanis még csak 42 százalék volt a globális átlag
Szűkebb régiónkat, vagyis Közép- és Kelet-Európát (KKE) vizsgálva is viszonylag jól áll Magyarország, a térségből csak Csehországban (34 százalék) és Szlovákiában (37 százalék) volt kedvezőbb a mutató.
A régió legnagyobb piacának számító Oroszországban 62 százalék volt az illegális programok aránya, értékük pedig meghaladta a 2,6 milliárd dollárt. Ukrajnában, a KKE térség második legnagyobb szoftverpiacán ugyanakkor jóval rosszabb a helyzet, az engedély nélkül telepített alkalmazások részesedése 83 százalék volt tavaly, ami azt jelenti, hogy az ottani felhasználók 444 millió dolláros kárt okoztak a programok fejlesztésével foglalkozó vállalkozásoknak.
Kevésbé pozitív ugyanakkor a hazai helyzet európai uniós összevetésben. A tanulmány alapján az EU országaiban átlagosan a pc-ken használt szoftverek 31 százaléka engedély nélkül telepített, a gyártókat emiatt közel 13,5 milliárd dolláros kár érte. Az Európai Unióban egyébként folyamatosan javul a helyzet, 2009-ben még 35, 2011-ben pedig 33 százalékos volt az illegális programok aránya.
Bár a feltörekvő országokban a világszerte használt személyi számítógépek 56 százaléka található, a nem legális eredetű szoftverek közel háromnegyedét ezeken a pc-ken telepítették. A BSA közlése szerint világszinten Zimbabwében a legrosszabb a helyzet, ott a használt alkalmazások mindössze 9 százaléka származik legális forrásból. A legjobb eredményt az Egyesült Államokban mérték, ott mindössze 18 százalék az engedély nélkül telepített programok részesedése. Ugyanakkor az amerikai felhasználók okozzák a legnagyobb kiesést a fejlesztőcégek számára, a nem megfelelő forrásból származó alkalmazások értéke az országban 9,7 milliárd dollár volt tavaly, míg a legális szoftverpiac 44,4 milliárd dolláros volt.
Elrettentő hatások
A nem legális forrásból származó szoftverek használatától leginkább a hackerek támadásaitól, illetve az adatvesztéstől való félelem riasztja el a felhasználókat a BSA szerint. Bár a vállalati rendszergazdák és informatikusok aggódnak a jogosulatlanul telepített szoftverek okozta károk miatt, kevesebb mint a felük mondta, biztos abban, hogy cégük alkalmazásai megfelelően licenceltek. Elgondolkodtató adat, hogy világszerte csak a vállalatok 35 százalékának van olyan írásban is rögzített belső szabályzata, amely megköveteli a megfelelően licencelt szoftverek használatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.