Az uniós tejtöbblet jelentette felesleget Szlovákia, Csehország, Lengyelország láthatóan Magyarországon kívánja elhelyezni, a tej sokszor illegálisan működő nagykereskedőkön keresztül áfacsalással, dömpingáron érkezik ide – jelentette ki a Világgazdaságnak Mélykuti Tibor. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke lapunknak elmondta: a termelés ciklikussága a jövőben is fennmarad, ezért jogalkotással lehetne tompítani a piaci kilengéseket.
A terméktanács javaslata szerint indokolt lenne, hogy a nagykereskedők tevékenységét regisztrációhoz kössék, és kötelezzék őket arra, hogy raktárakkal rendelkezzenek – igaz, félő, hogy ez az uniós jogba ütközne. Egyszerűbbnek tűnik az elnök szerint a csomagolás feliratozásának szabályozása. Ha az adott ország nyelvén kell feltüntetni a tej nevét, elkerülhető,hogy a nagy tömegben megtermelt árut a piaci mozgásoknak megfelelően egyik vagy másik országba vigyék, hiszen a csomagolás komoly költséget jelent.
A Coop vezetőségét felháborítja az eset, és méltatlannak tartja, hogy a régi együttműködés ellenére igaztalan vádakkal támadják – nyilatkozta a Világgazdaságnak az eset kapcsán Tóth Géza. A CO-OP Hungary Zrt. vezérigazgatója lapunknak elmondta: egzakt nyilvántartásaik szerint a Coop által árult folyó tej közel 80 százaléka magyar, és a tejtermékek esetében is döntő a hazai aránya.
Tóth Géza hozzátette: a Coop alapfeladata, hogy versenyképességét megőrizve elássa mintegy másfélmillió vevőjét megfelelő minőségű és árú termékkel. „Minden évben van ugyanakkor olyan időszak, amikor nem áll rendelkezésre elegendő magyar tej, ilyenkor importtal kell pótolni a hiányt. Ha a feldolgozók tudják vállalni, hogy folyamatos ellátást biztosítanak, akkor nem vásárolunk külföldit, ahogy például nem hozunk be Magyarországra import lisztet sem” – jegyezte meg a vezérigazgató.
Feldman: a tárca egyetért a termelőkkel
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) egyetért a magyar tejtermelők által megfogalmazott célokkal, amelyek arra irányulnak, hogy a magyar áruházak polcain minél több belföldi előállítású tej- és tejtermék legyen – közölte Feldman Zsolt tegnap az MTI-vel. A földművelésügyi tárca agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára szerint az elmúlt években sikerült elérni, hogy növekedjen a hazai tej iránti kereslet és csökkent a tejimport is. A minisztériumban ezért úgy gondolják, hogy indokolt a fellépés azokkal a magatartásformákkal szemben, amelyek ezeket az eredményeket megpróbálják – rövidtávú piaci érdekek alapján – csökkenteni, „elrontani”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.