Mindkét ipari óriás jelen van Magyarországon is. Az Alstom itteni erőmű, megújuló energiaforrások, közlekedés és energiaátviteli hálózati területeit az Alstom Magyarország Zrt. fogja össze. A társaság a 2013. márciusában zárult üzleti évben mínusz –1,6 milliárd forintos mérleg szerinti eredményt mutatott fel, egy évvel korábban még 909 milliós pluszban volt. (Negatív lett tavaly a saját tőkéje is. Az árbevétele 4,1 milliárd forintról 7,6 milliárd forintra emelkedett.) Az Alstom Hungária közvetlen tulajdonosa a hollandiai Alstom N.V.
Két közbeiktatott társaságon keresztül Hollandiába, a GE Energy Europe B.V-hez, valamint az ausztriai General Electric Austria GmbH-hoz vezetnek a GE öt fő üzletágának tevékenységét összefogó GE Hungary Ipari és Kereskedelmi Kft. tulajdonosi szálai is. Utóbbi tavalyi árbevétele 1401 milliárd forint volt, hatmilliárddal több, mint egy évvel korábban. Mérleg szerinti eredménye több mint 24 milliárd forintos veszteséget mutatott, de a tulajdonosai az eredménytartalék terhére így is kivettek 176 milliárd forint osztalékot. (2012-ben úgy lett nulla a mérleg szerinti eredménye, hogy osztalékként kivették a közel 91 milliárdos adózott eredményt és bő 33 milliárdnyi eredménytartalékot is.)
A GE nemrég bővítette ki fóti, az olaj- és gáziparnak beszállító üzemét, és Veresegyházon működik a legnagyobb, európai nagyteljesítményű gázturbina-alkatrész gyára. Turbina-alkatrészekben és transzformátorokban a Siemens is erős Magyarországon, sőt, nemrég bővített. A társaság először önállóan, majd a japán Mitsubishivel társulva tett – hiába – ajánlatot az Alstomra. Siker esetén azonban a Siemens és az Alstom magyarországi tevékenységéből keveset vonhattak volna össze Magyarországon, mert itt inkább a Mitsubishi lépett volna be a képbe.
Igaz, még az is nyitott, hogy milyen itteni GE-Alstom mozgások lesznek. Megeshet, hogy a GE majd országonként, vállalatonként dönti el, hogy hol, mi a célszerű lépés. Lehet, hogy még évekig nem szedi ízeire az Alstom Magyarországot sem. Bármi is lesz azonban a folytatás, a magyarországi energetikai ipari tevékenység várhatóan erősödni fog azáltal, hogy valamilyen formában együttműködésre lép a piac itteni szereplőinek egy része.
Még várni kell a versenyhatóságra
A változások csak az ügylet versenyhatósági jóváhagyása után indulhatnak, amire viszont vélhetőleg jóval kevesebbet kell majd várni, mintha az Alstom tulajdonosai a Siemens és a Mitsubishi ajánlatát fogadták volna el. Az utóbbi párosnak ugyanis jóval több tevékenysége fed át az Alstoméval, mint a GE-nek, amellyel az Alstom tevékenységei inkább kiegészítik egymást. A nemzetközi piaci következmények szempontjából mégsem ez a fő különbség az amerikai partnerrel létrehozandó fúziói és aközött, amit a német–japán partnerrel születhetett volna. A GE-s változat ugyanis az euroatlanti ipari erősödést hozhatja a távolkeleti riválisokkal szemben, míg a német–francia partnerséggel az érintett szegmensek európai pozíciói erősödtek volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.