Idén a hazai lakosság 46 százaléka tervez üdülést. A Budapest Bank felméréséből az is kiderült: a nyaralást tervezők 79 százaléka júliusban vagy augusztusban utazik el, és átlagosan nyolc napot szán a pihenésre. A legtöbben a fiatalabb, 18-29 éves korosztályból (57 százalék), a legkevesebben a 40-49 évesek közül (33 százalék) vakációznak. A nyaralók 80 százaléka családostól, egy háztartásból átlagosan 2-3 fővel utazik.
A felmérés szerint a többség belföldi utazási célpontot választ: 36 százalék nyaral a Balatonnál, míg 51 százalék más hazai helyen tölti a szabadságát. Európai tengerpartra idén a vakációzók 16 százaléka jut el, és nagyjából ugyanennyien mennek egyéb európai helyre. Európán kívülre mindössze 5 százalék tervez utazást.
A nyaralásra a családok átlagosan 118 ezer forintot szánnak. Egynegyedük 50 ezer forint alatti összegből gazdálkodik, minden második válaszadó pedig 50 és 150 ezer forintot költ a nyári pihenés alatt.
A felmerült költségeket a nyaralók 69 százaléka előre spórolt pénzből fedezi. Azok, akiknek van tartalékuk, jellemzően az üdülés felét tudják ebből finanszírozni. A nyaralók 34 százaléka mondta, hogy a kiadásokat az aktuális havi bevételekből fedezi, 22 százalékuk pedig a SZÉP-kártyán lévő összegből igyekszik kigazdálkodni a vakációt. Banki kölcsönt 6 százalék vesz igénybe – leggyakrabban a hitelkártya-keretet használják erre a célra (4 százalék).
Noha a nyaralás alatt a túl sok készpénz számos probléma forrása lehet – elveszítjük, ellopják, netán túlköltekezésre ösztönöz –, a vakációzók többsége mégis ezt a fizetési módot részesíti előnyben. Az utazásért, a szállásért, étkezésért, belépőjegyekért és a nyaralás alatt felmerülő egyéb kiadásokért 68 százalékban készpénzzel, 18 százalékban bankkártyával fizetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.