Annak ellenére, hogy a tapasztalatok szerint az idén kivételesen sok nehézséget okozott az időjárás, ami azt jelenti, hogy kevesebb lesz akác- és a repceméz mennyisége, és várhatóan többe is fog majd kerülni. A szakemberek úgy vélik: a méhészkedés az időjárási kockázatok ellenére viszonylag gyorsan megtérülő, jól jövedelmező befektetés. Számítások szerint 10 méhcsalád éves összköltsége 1,1 millió forint, ebből 350 ezer forint jön be egy évben, de mivel a gazdák maguk állítanak elő bizonyos eszközöket, jóval több nyereség származik belőle.
Mészáros József, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) ügyvezetője a közelmúltban azt nyilatkozta: Magyarországon átlagosan 22-25 ezer tonna mézet termelnek évente, ezt várhatóan idén is tartani lehet. A termelés árbevétele éves szinten mintegy 60 milliárd forint, ez kilogrammonkénti 3 eurós átlagárat jelent. A növények megporzásával, a számszerűsíthető bevételen túl a méhek a nemzetgazdaságnak további hasznot is hoznak, aminek értéke felbecsülhetetlen – hangsúlyozta a szakember.
Tájékoztatása szerint az árbevétel mintegy 73 százaléka származik a kivitelből. Az elmúlt évben 17-18 ezer tonna mézet értékesítettek külföldön. A legfontosabb külföldi piacok az Európai Unión belül Olaszország, Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság.
A rendelkezésre álló adatok szerint jelenleg hazánkban 1,066 millió méhcsalád él és velük 20 410 méhész foglalkozik. Az ágazat 2007-2010 között 3,144 milliárd, 2010-2013 között pedig 3,525 milliárd forint támogatást kapott. A 2013-2017-es időszakban a támogatás összege 4,2 milliárd forintnak megfelelő euró. Ebből az uniós és a nemzeti rész aránya 50-50 százalék. Az ügyvezető azt is elmondta: a megtermelt hazai mézmennyiség 40-60 százaléka akácméz, egyben ez a legkeresettebb. Európa akácerdeinek 50 százaléka Magyarországon található. Az utóbbi időszakban megnőtt az igény a hársméz, a repceméz, a selyemfűméz, a gesztenyeméz, és a napraforgóméz előállítására is.
Kedvező folyamatok a tejpiacon
A tejtermelők múlt heti demonstrációját követően több áruházláncnál is kedvező változások indultak el a Tej Terméktanács szerint – közölte a szervezet elnöke. Mélykuti Tibor elmondta: a terméktanácsi tag kiskereskedelmi láncoknál – a CBA, a Tesco, az Auchan és a Penny Market – több magyar termék lett a kínálatában, de például a Sparnál – amely nem tagja a szervezetnek – is kedvező folyamat indult el. Ez a cég ugyanis már nem kínál vevőinek import UHT tejet, csak belföldit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.