Kedden vonulnak utakra a hazai tejtermelők, akik az árletörő hatású és dömpingárasnak tartott olcsó tej- és tejtermékimport ellen tiltakoznak – értesült az agrárszektor.hu. Öt településen lesznek demonstrációk bizonyos üzletláncok és tejtermékimportőr vállalkozások telephelyei előtt. A jövő évi uniós kvótaeltörlés, a fekete kereskedelem és a tejárkülönbség rendezését kérik a kormánytól.
Figyelmeztető demonstráció lesz Pécsen, Nyíregyházán, Ebesen, Budaörsön, illetve Nagytarcsán, ahova traktorokkal és egyéb munkagépekkel vonulnak az utakra, félpályás útlezárások, élőláncok és más figyelemfelhívó akciók kíséretében.
Hegedűs Imre Hegedűs Imre, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanácson belül alakult demonstrációs bizottságnak vezetője vezetője azt nyilatkozta: a gazdálkodók a megkezdték a demonstrációs helyszínek rendőrségi bejelentését. A hazai tejtermelők most elsősorban amiatt aggódnak, hogy dömpingárakon jelentős mennyiségű külföldi tej, illetve tejtermék érkezik az országba, és ez letöri az itteni tejfelvásárlási árakat. Tájékoztatása szerint ez akkor következhet be, amikor az év első felére jellemző, egyébként uniós szintű tejtúltermelés megszűnt, és nálunk is normalizálódni kezdett a tejpiac.
A terméktanács a 2014. április 1. és 2015. március 31. közötti úgynevezett kvótaév második negyedévére kilogrammonként 101 forintos tejfelvásárlási alapárat határozott meg, de egyes félelmek szerint a tényleges hazai átvételi árak rövid időn belül akár 80 forintra is csökkenhetnek, ha a dömpingáras importtermékek tömegesen jelennek meg a magyar piacon. Ez pedig támogatásokkal együtt is veszteségekhez vezetne, és hosszabb távra is elbizonytalanítaná a hazai állattartókat.
Szakértők szerint a mostani anomáliák a jövő év április elseje utáni helyzetet is előrevetítik, amikor megszűnnek a tagországokra lebontott, uniós tejtermelési kvóták. Ez azt jelenti, hogy ezután az unión belüli verseny jóval kiélezettebbé válik, mivel a tejtermelést nem akadályozzák mennyiségi korlátok, míg most a kvótán felüli tejelőállításért a tagországoknak büntetést kell fizetniük.
Magyarországnak évi 1,967 millió tonna beszállítói és 165 ezer tonna közvetlen értékesítés tejkvótája van, amelyet körülbelül 70-75 százalékban, illetve 35-40 százalékban használt ki az elmúlt években. Más tagországok azonban saját kvótájukat az elmúlt években is túllépték, és például Ausztria, Németország és Lengyelország Brüsszelben a jövő évi kvótaeltörlésre hivatkozva máris azt sürgeti, hogy már a 2014-ben, illetve 2015 áprilisáig termelt többletet se sújtsák büntetésekkel, vagyis e mennyiséget is akadálytalanul értékesíthessék az uniós piacon.
Ha nincs változás, felhagynak a termeléssel
A termelők szerint a magyar tejpiac kitettsége a kvótaeltörlés miatt jelentősen növekszik, így az importveszély is folyamatosan élesedhet. Ezt igazolja a feldolgozóiparban alátámasztani a Danone döntése is, amely szerint a multinacionális vállalat budapesti tejüzemét is bezárja.
Kalocsai Bálint, a böhönyei Mezőgazdasági Zrt. elnöke úgy fogalmazott: a környéken vállalkozásuk az utolsó mohikánok egyike. Ahogy az állattenyésztés helyzetének kilátása egyre romlott, mind többen fejezték be a szarvasmarhatartást. Valószínűnek tartja, hogy az év végén a böhönyei cég is felhagy a teljes tejtermeléssel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.