BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vecernji: a Gazprom vinné az INA többségi részét

A Gazprom megvásárolná a horvátországi INA többségi hányadát – számolt be a Vecernji List az orosz gázóriáshoz közeli forrásaira hivatkozva. A horvát lap ugyanebből a forrásból véli tudni, hogy a Mol már nagyon közel áll ahhoz, hogy eladja az általa irányított horvátországi olaj- és gázipari társaságban lévő, közel 50 százalékát. Ezt állítólag még örömmel is tenné, mert befektetéseinek más célpontjai vannak.

A Vecernji List azonban emlékeztet, hogy a nyugati diplomácia erősen dolgozik azon, hogy Oroszország ne szerezzen újabb hídfőállásokat Horvátországban és Magyarországon. Ezért a Mol kiszállására vonatkozó döntés sem Zágrábban születik majd meg, hanem Budapesten. A végső szót Orbán Viktor miniszterelnök mondja majd ki, miután egyeztetett az uniós illetékesekkel. A Gazprom vezetői állítólag az év végéig konkrét választ várnak tőle, jövőre pedig már nyélbe is ütnék az üzletet. A Moltól megvásárolandó hányad mellé 19 százalékot vennének a horvát államtól, amelynek így 25 százaléka plusz egy részvénye maradna az INA-ban.

Magyar részről növelheti az eladási kedvet a Vecernji List gazpromos forrása szerint, hogy az orosz társaság euró milliárdokat fordítana magyarországi erőművek korszerűsítésére. (Az MVM illetkései pénteken tértek vissza moszkvai, gázvásárlási tárgyalásaikról.) A kérdésről a lap a Gazprom vezetésének szerdai, zágrábi tárgyalásai kapcsán írt, amelyeken állítólag éppen azért hagytak nyitva kérdéseket, mert Magyarországról várnak válaszokat.

A megbeszélésekről a Gazprom is kiadott közleményt, de abban nem említi az INA-t. Arról tájékoztat, hogy az igazgatósági elnöke, Alekszej Miller vezette küldöttség a Gazprom horvátországi exportjának jelentős növeléséről egyeztetett. Találkoztak Ivo Josipovic horvát elnökkel és Zoran Milanovic horvát miniszterelnökkel is. Sorra vették az olaj- és gázipari együttműködés erősítésének kilátásait, kiemelten a Déli Áramlat gázvezeték beruházást, és annak a horvátországi leágazását. (Horvátországnak a Déli Áramlathoz való csatlakozásáról már 2010 márciusában megszületett az orosz-horvát kormányközi megállapodás.) A cső a szerbiai szakaszról ágazna le, ahogyan majd a bosznia-hercegovinai is.

A Gazprom 2014 első felében 340 millió köbmétert gázt adott el a délkelet-európai országnak, 45 százalékkal többet, mint 2013 egészében. Tárgyaltak közös, földgázüzemű jármű projektekről is, továbbá, hogy a Gazprom Nyefty is ajánlatot tenne a rövidesen kiírandó, tengeri szénhidrogén-koncessziók megszerzésére.

Az Európai Unió által egyre inkább kifogásolt Déli Áramlaton 2015 végén indulna meg a gázszállítás. A cső legnagyobb kapacitása évi 63 milliárd köbméter lenne, ezt 2018-ben érné el, és átszelné Magyarországot is.

Tavaly szeptemberben a Gazprom és az LNG Croatia tervet készített a földgáz horvátországi, jármű üzemanyagként történő használatáról. A Jutarnji List a horvát gazdasági minisztert is megemlítette Alekszej Miller tárgyalópartnerei között, a megbeszélések témái között pedig az INA sorsát is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.