Abe Sinzo miniszterelnök tavaly szeptemberben rendelte el, hogy 2015. március 15-re az atomerőműből kikerült összes vizet mentesíteni kell a káros anyagoktól. „Mindent megteszünk a cél elérése érdekében” – nyilatkozott az erőművet ellenőrző Tokiói Elektromos Társaság (Tepco) szóvivője a hírügynökségnek. A Tepcót ellenőrző japán kereskedelmi minisztérium illetékese a napokban újságíróknak nyilatkozva nem adott tájékoztatást a Tepco esetleges késlekedésének következményeiről. A stroncium leukémiát okozhat. Az élelmiszerláncba úgy kerülhet bele, hogy lerakódik a tengeri halak csontjában. Ha a Tepco késlekedik a vízből való kiszűrésével, akkor Dél-Korea leállíthatja a Japánból származó vízi élőlények importját, az USA pedig nemzetközi intézkedéseket sürgethet a fukusimai természeti károk felszámolása érdekében.
Azért nő napi 400 tonnával a mérgező tengervíz mennyisége, mert a felszivárgó talajvíz keveredik a reaktor hűtésére használt, de a 2011-es balesetében megolvadt reaktormag miatt szabadba került vízzel. Július 29-én már több mint 373 ezer tonna radioaktív víz volt az atomerőmű környezetében a társaság szóvivője szerint. A stronciumon kívül 61 más anyag izotópját kell kiszűrni, a munka az ALPS rövidítésű és napi 500 tonna víz kezelésére alkalmas szűrőrendszerrel történik. A korrózió miatt azonban az ALPS nem használható teljes kapacitással, használatával eddig 115 ezer tonna vizet stroncium-mentesítettek.
A Tepco május óta külön vezetéken a tengerbe juttatja a talajvizet, amely így nem keveredhet az atomerőmű vizével. A japán kormány tavaly ígért 146 millió dollárnyi jenének felhasználásával az ALPS rendszer napi kapacitása szeptembertől 640 tonnára nő. A Tepco októberben üzembe helyez egy napi 425 tonna kapacitású, az ALPS-szerű megoldást, és beveti az amerikai Kurion cég stroncium-szűrőjét is. A Bloomberg ezeket is figyelembe véve jutott arra, hogy nem tartható a jövő március 15-i, sugárzásmentesítési határidő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.