Most a vállalkozások csupán 30 százaléka véli úgy, hogy a következő egy évben növekedni fognak az adó- és járulékterhek, ami négy éve a legalacsonyabb érték – emelte ki Németh László, a bank főosztályvezetője. Ugyanakkor megkérdezett cégvezetők csupán 23 százaléka várja azt, hogy javulni fog helyzetük a versenytársaikhoz képest.
A szolgáltatások és a mezőgazdasági szektor bizalma pozitív irányba változott, főként annak köszönhetően, hogy nőtt a közterhek csökkenésére számítók aránya, illetve a pályázati források megítélésével kapcsolatban is javulás történt. Ezzel szemben az ipari és a kereskedelmi cégek várakozásai romlottak az elmúlt negyedévben, vélhetően amiatt, hogy a belföldi és az export kereslet tényleges élénkülése elmarad az év eleji felfokozott várakozásoktól. Az ipari cégek ezért az előző negyedévhez képest kisebb árbevétellel és nyereséggel számolnak.
Ennél is kedvezőtlenebb képet fest a Nemzetközi Üzleti Főiskola és a Policy Agenda tegnap kiadott bizalmi indexe. A második negyedéves rekord után nagyot esett a kkv-index, és a cégvezetők több mint egynegyede azt gondolja, hogy a következő félévben romlani fog a magyar gazdaság helyzete. Az előző negyedévben, feltehetően a választások utáni, a kedvezőbbnek ígért gazdasági várakozások hatására a cégek 32 százaléka még jelentős javulást várt a magyar gazdaságtól a közeljövőben, ez az érték 7 százalékra esett vissza, amely leilleszkedik a korábbi trendekbe a felmérés szerint.
A cégvezetők 64 százaléka nem lát esélyt a bővítésre. Ez sokkal rosszabb, mint az egy negyedévvel korábban mért 41 százalék. A vállalatvezetők jobban tartanak a jövőtől is. A cégek 43 százaléka – szemben a nyáron mért 12-vel – lát jeleket, amelyek azt mutatják, a következő évben olyan nehézségek léphetnek fel, amelyek alapvetően megingathatják a vállalatuk helyzetét.
Több konjunktúraindex azt mutatja, hogy az ősz elején már javult a hangulat. A nyári visszaesés után szeptemberben emelkedett a GKI Gazdaságkutató mutatója, és nem csak a vállalatok, de a lakosság is pozitívabban tekint e jövőre. Az üzleti várakozások szeptemberben az építőipar kivételével minden ágazatban kedvezőbbek voltak. Az augusztusi megtorpanás után az ipar is talpra állhatott: a logisztikai társaság beszerzési menedzserindexe szeptemberben 52,6 pontra emelkedett 51-ről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.