Villamos energiát, földgázt, mobiltelefon-előfizetést, gyógyszert és orvostechnikai eszközt szerez, illetve szerzett be országos szintű központosított beszerzéssel az állami kórházak, rendelők számára fenntartójuk, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI). Az eljárások nyomán elért megtakarítás összintézményi szinten megközelíti a tízmilliárd forintot – mondták érdeklődésünkre.
Az első hallásra jelentősnek tűnő összeg, amit két év alatt sikerült megtakarítani, a kórházak éves dologi kiadásainak a fél százalékát sem éri el: 2013-ban a 620 milliárdos kasszából 194 milliárdot fordítottak dologi kiadásokra az intézmények. „Kínkeserves munkával valóban olcsóbban jutottak a kórházak néhány termékhez, de akiknek – főleg a nagy kórházaknak – korábban is jó szerződésük volt, azok nem sokat nyertek a központi beszerzésekkel” – fogalmazott a közelmúltban Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: a gyógyszertender működőképes modell, itt a központosítás nyomán valóban csökkentek a kiadások. Az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke, Molnár Attila szerint a központosított közbeszerzéseknél a fő probléma az, hogy a GYEMSZI jellemzően egy évre vásárol. A legalacsonyabb ár eléréséhez azonban három–öt éves periódus lenne az optimális.
A villamos energia közbeszerzésére a közelmúltban írták ki a 2015. február 1-től esedékes új tendert. Az előzőt a Magyar Áramszolgáltató Kft. nyerte, a csaknem hatmilliárd forint összértékű szerződés ez év januárjától november végéig szól. Ez idő alatt előreláthatólag több mint 228 millió kWh összmennyiségű villamos energiát vásárolnak a kórházak az Áramszolgáltatótól. A legutóbbi földgáz-tender idén augusztusban zárult, azt a FŐGÁZ Zrt. nyerte, amely összesen 170 fogyasztási helyre szállít gázt, 2014. szeptemberétől 2015 júliusáig, összesen 8,8 milliárd forint értékben.
A központosított energiabeszerzésekkel információink szerint összesen fogott annyit a GYEMSZI, mint a gyógyszervásárlásokkal: a kórházak ez irányú kiadásai az elmúlt két év során összesen több mint 3 milliárd forinttal mérséklődtek. Az első két körben, 2012-ben meghirdetett eljárásokban 29, illetve 25 százalékkal, 2013-ban 33,9 százalékkal alacsonyabb áron jutottak hozzá több tucatnyi fontos kórházi medicinához az intézmények. A kórházakban használt gyógyszereknek azonban korántsem a teljes köre érintett a közös beszerzésben, a jelentős tételnek számító orvostechnikai eszközöknél még egyetlen eljárást sem bonyolítottak le.
Pedig a kórházak számára sem mindegy, miért mennyit fizetnek: összadósságuk szeptember végére a Magyar Államkincstár adatai szerint megközelítette a 69 milliárd forintot, éves költségvetésük több mint 9 százalékát. A kifizetetlen számlák halmozódásának pedig még messze nincs vége. Velkey György a közelmúltban azt is jelezte, hogy novemberben kritikussá válhat a kórházak helyzete, mivel az év utolsó hónapjaiban a nyári, alacsony betegszám utáni finanszírozást kapják, miközben az évnek ez az egyik legnagyobb forgalmú időszaka, amikor a legtöbb gyógyszert, vegyszert, kötszert használják fel az intézmények.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.