BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elfüstölt a kiskereskedelem szárnyalása

Az év elejéhez képest moderált növekedést mért a kiskereskedelemben a Központi Statisztikai Hivatal – ahogyan épül be a statisztikába a tavaly nyáron megnyitott, elektronikusan ellenőrzött dohányboltok magasabb cigiforgalmának bázisa, úgy csökken az éves bővülési ütem a normális közelébe. (Az év első felében még rendre 8 százalék feletti bővülési ütemet regisztrált a KSH a trafik-forgalmat is tartalmazó élelmiszerkereskedelmi soron, míg ez szeptemberre két százalék körüli ütemre szelídült.) Most az adatokat némileg felfelé tornászhatja az online pénztárgépek bevezetése, hiszen a regisztrált forgalom itt is nagyobb lehet, mint a korábban becsült.

Az előzetes adatok szerint mindenesetre szeptemberben 4,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom folyó áron 2014. szeptemberben 780 milliárd forint volt, 35 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. A forgalom közel felét (43,6 százaléka) az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, egyharmadát (36,6 százalék) a nem élelmiszer-kiskereskedelemi boltok, míg a fennmaradó 19,7 százalék pedig az üzemanyagtöltő állomások tudhatták magukénak.

A 2,4 százalékkal növekvő forgalmú élelmiszerüzelteken belül a vegyes üzletek jelentik a túlsúlyt – itt 2,2 százalékkal nőtt a forgalom –, a dohányt is árusító szakboltok 3,1 százalékkal növelték a forgalmukat. A nem élelmiszer boltok forgalma 5,9 százalékkal nőtt, a ruha és cipőboltok 18,1 százalékkal növelték az értékesítésüket, míg a használtcikk-üzletek 11,6 százalékkal bővültek. A bútorüzleteknél viszont 0,9 százalékkal csökkent a forgalom, miközben az internetes áruházak 43,4 százaléékkal növelték az értékesítésüket. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) úgy véli, az élelmiszerpiac átlagnál kisebb növekedésében feltehetően szerepet játszik, hogy a kisebb jövedelmű családoknak az élelmiszerboltban is alaposabban meg kell nézniük az árakat. Az iparcikkek vásárlásánál pedig szerintük valószínűleg sok család próbál lefaragni az elmúlt évek elmaradásaiból. A szervezet szerint erre utal, hogy az év elején jelentős mértékben nőtt a nagyértékű fogyasztási cikkek értékesítése, augusztus-szeptemberben pedig a ruházati termékek eladása. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy az online pénztárgépek bevezetésének is lehetett valami szerepe a forgalomnövekedésben.

Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom bővülése széles bázison alapul, és miután a reálbérek a következő hónapokban tovább emelkednek, a kiskereskedelmi forgalom jelenlegi – 4 százalék körüli – dinamikája fennmaradhat. A jelenlegi kilátások alapján szerinte valószínűsíthető, hogy 2015-ben 3-4 százalék körüli lehet a szektor forgalmának emelkedése.

Persze sok függ a karácsonyi forgalomtól. Az OKSZ szerint decemberben 3-4 százalékkal nőhet az áruházi költés, 775-785 milliárd forintot fordíthatnak a vásárlók élelmiszerekre és különböző iparcikkekre, az üzemanyagot nem számolva. Tavaly 753, tavalyelőtt 719, 2011-ben pedig 710 milliárd forintot költöttek el a vevők decemberben az üzletekben. A szakmai szövetség szerint az ajándékok köre nem változik lényegesen, főként könyvek, játékok, műszaki cikkek és ruhafélék lesznek a fenyőfák alatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.