November 18. és november 23. között változatlanul 59,3 százalékon állt az MFGT tárolóinak töltöttsége.
A növekedés leállásának két oka biztosan van: a kevésbé jelentős ok az, hogy megindult a kitárolás, a fontosabb pedig, hogy az elmúlt napokban a naponta betárolt mennyiség a szeptemberinek és az októberinek a töredékére esett. Eközben Ukrajna felől közben változatlanul beérkezik az a napi 24 millió köbméter körüli mennyiség, vagyis az a tétel, ami miatt szeptember 26-tól leállt a Magyarország felől az Ukrajnába történő gázszállítás.
Két további oka is lehet annak, hogy nem gyarapszik az MFGT-nél tárolt készlet. Egyrészt Ausztria felől az októberi, napi 17-18 millió köbméter helyett most csak 10 millió körüli mennyiség érkezik, másrészt pedig nyomjuk kifelé a gázt Szerbiába. A múlt heti, napi mintegy 5 millió köbméter helyett tegnap 8 milliót tranzitáltunk, vagy exportáltunk.
Mindez azért érdekes, mert Seszták Miklós fejlesztési miniszter szerint majd akkor küldünk gázt Ukrajna felé, ha megtelnek a magyarországi tárolók. Ennek a mostani töltési ütem mellett nulla az esélye. Az ukrán importőr egyébként korábban decemberre várta a Magyarország felőli importjának újraindulását, legújabb nyilatkozat szerint már inkább januárra.
Attól persze, hogy nem nő az MFGT tárolóiban lévő gáz mennyisége, a Gazprom tárolásra behozott gáza ütemesen érkezhet az országba. Elég, ha elszámolás-technikailag jelenik meg a zsanai tárolóban, de fizikailag fölösleges oda levinni, amikor az országban éppen igény van felhasználásra is.
A Gas Infrastructure Europe szerint Magyarország földgáztárolóiban 4,5 milliárd köbméter földgáz van, ez 71,2 százalékos feltöltöttségnek felel meg. Ez azért nagyobb szám a fentinél, mert ebbe beleszámít a már megtelt biztonsági tárolóban lévő készlet is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.