A Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja döntésének értelmében érdemben meg kell vizsgálni, hogy Horvátország lépései összhangban állnak-e a nemzetközi joggal, tájékoztatta az MTI-t Sonnevend Pál, az ELTE nemzetközi jogi tanszékének docense. A Mol tavaly novemberben benyújtott keresete szerint a horvát állam lényegében meg akarja fosztani a magyar vállalatot korábbi befektetéseitől, államosítani kívánja a Molnak az INA-ban szerzett részesedését. Horvátország a Mol keresetével szemben úgynevezett pergátló kifogást nyújtott be, arra hivatkozva, hogy a Mol állításainak nyilvánvalóan hiányzik mindenfajta jogalapja.
Sonnevend Pál szerint a magyar olajipari társaság számára egyértelmű siker, hogy a választott bíróság Horvátország valamennyi pergátló kifogását elutasította, és egyúttal jelezte, hogy a Mol minden kereseti kérelmét érdemben el kívánja bírálni. Az ügy kapcsán azt is megvizsgálja majd, hogy megállják-e a helyüket a korrupciós vádak, miszerint Hernádi Zsolt 2009-ben több millió euró kenőpénz kifizetéséről intézkedett az akkori horvát miniszterelnök, Ivo Sanader részére azért cserébe, hogy a Mol megszerezhesse az INA irányítási jogait. A Jutarnji List horvát napilap hétfőn közölte, hogy a horvát kormány elvesztette az első jogi csatát a Mol Nyrt.-vel szemben, ennek ellenére a horvát kormányhoz közel álló források azt állítják, a zágrábi kabinet elégedett a fejleményekkel. A panaszok beadásával ugyanis a források szerint időt nyertek, amit nagyon jól ki is használták.
„Nem kudarcként éltük meg a döntést, nagyon elégedettek vagyunk a fejleményekkel” – mondta a Jutarnji Listnek az ügyben tájékozott forrás, aki szerint az első forduló eredménye ellenére, a panaszok beadásának ideje alatt sikerült előnyt szereznünk a Mollal szemben. Amikor a Mol eljárást indított Horvátországgal szemben, az még váratlanul érte a kormányt, de időközben Horvátországnak sikerült több fontos munkát is elvégeznie. A név nélküli nyilatkozatból nem derül ki, hogy a horvát fél hogyan hasznosította az időt, és milyen, fontos munkákkal végzett.A szerződésben, amelyet a Mol még a Sanader-kormánnyal írt alá 2009-ben, az állt, hogy a horvát kormány visszavásárolja az okoli föld alatti gáztárolókat, és átveszi a gázüzletágat. A tárolók vissza is kerültek hozzá, a gázüzletág viszont nem, mert Sanader utódja, Jadranka Kosor 2010-ben a Jutarnji List szerint arra a következtetésre jutott, hogy az ügylet gyanús körülmények között köttetett és felettébb káros Horvátországra nézve. A visszavásárlás elmaradását a Mol, korábbi közlései szerint úgy értékelte, hogy ezzel a horvát kormány megszegte a privatizációs szerződést, ezért elesik az abban foglalt elővásárlási jogától is.
Közben a lengyel PKN Orlen olajipari konszern hétfőn cáfolta a Jutarnji List hírét, miszerint érdeklődne a Mol tulajdonában lévő INA-részesedés megvásárlása iránt. A lap értesülése szerint a PKN Orlen már több egyeztetésen is túl van a Mol képviselőivel, de egyelőre elállt a vásárlástól, mivel sokallta a Mol által kért összeget.
Az előző győzelem
Augusztus 16-án a választott bíróság úgy döntött, hogy sem a választott bírósági tárgyalás megkezdéséig, sem az ügyet lezáró döntésig nem korlátozható a Molnak az INA irányítójaként hozandó döntései, de a Molnak mindig a leányvállalat legjobb üzleti érdekei szerint kell eljárnia. A bíróság ezzel a horvát állam kérését utasította vissza, amely szeretett volna egy átmeneti korlátozó végzést arról, hogy a Mol a két fenti határidőig ne rendelkezhessen az INA-ban lévő részvényeiről, az irányítási joga nem terjedjen ki az INA kapacitásának csökkentésére, finomítóinak bezárására és dolgozóinak elbocsátására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.