Az ország nagy részében vesztegzárra vannak ítélve a húsmarha-, a juh- és kecsketartók, miután a betegség terjedése miatt tilos az élőállat-szállítás. Nehezíti a helyzetet, hogy a kitörési pontok 150 kilométeres sugarú körében megfigyelési körzetet jelölnek ki, ezért ma már az ország északnyugati és északkeleti csücskét leszámítva mindenhol probléma a kéknyelv, akkor is, ha az állatok egészségesek. A szúnyogok által terjesztett vírus kizárólag a kérődző állatok – szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadon élő kérődzők – fogékonyak, az emberek egészségére ártalmatlan. A vágás és a hús kiszállítása megengedett, ez ugyanis nem fertőz, az élőállat-eladás és az export befagyása azonban máris jelentős károkat okozott.
Információink szerint az oltásról szóló támogatási rendelet módosítását már elkezdte előkészíteni a Földművelésügyi Minisztérium, ám egyelőre nincs döntés arról, hogy a haszonállatok mekkora körét érintené a vakcinázás. Így arról sem lehet pontos összeget megadni, mennyibe kerülne az oltás. Lapunk úgy tudja, hogy a szaktárcánál egyelőre félmilliárd forinttal terveznek, ám ez az összeg később jelentősen nőhet, ha az egész országra és minden fajra kiterjesztenék az oltási programot.
Nehezíti a helyzetet, hogy jelenleg nincs Európában megvásárolható vakcina, legalábbis ilyen mennyiségben nem áll rendelkezésre. A termék legyártása időt vesz igénybe, igaz, a téli fagyok beálltával időt nyernek az állattartók, ugyanis december 3-a óta a kórt terjesztő törpeszúnyog kifagyott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.