A Mol Nyrt. feltehetően többségire kívánja növelni horvátországi leányvállalatában, az INA-ban lévő tulajdonhányadát - bár a Wirtschaftsblattnak nyilatkozó Molnár József vezérigazgató „csak” további részvények vásárlásáról beszélt, ezt a lehetőséget a Mol-INA vita megoldását firtató kérdésre válaszolva említette meg. Egy 49,08 százalékos hányad 50 százalék alatt tartása amúgy sem ígér megoldást egy olyan ügyben, amely egy társaság irányítási jogáról szól. A másik két út már ismert: az egyik szerint a Mol megegyezne a fő tulajdonostárssal, a horvát kormánnyal arról, hogy a Molnál marad az INA irányítási joga, a másik az, hogy – megállapodás híján – a magyarországi társaság kiszáll az INA-ból. Az adatszoba nyitva áll a leendő stratégiai befektetők előtt.
Molnár József emlékeztette az osztrák lapot, hogy az INA nagyon rossz helyzetben volt 2008-ban, amikor a Mol átvette az irányítását. Másfél évig tartott a ráncba szedése, de a hatékonyságjavítás új lépcsőjének megkezdésekor negatív kampány indult a Mol ellen, vélhetőleg az átalakítással rosszul járó üzletemberek kezdeményezésére. Márpedig az átalakítás elengedhetetlen: az INA-részesedés megszerzése előtt a Mol-finomítók nyereségessége benne volt a legjobb európai háromban, ma már ez nincs így, igaz, részben a portfólióba tartozó kapacitások elhelyezkedése és mérete miatt. Az INA évi 6,5 millió tonna olajat tud feldolgozni, de a horvát piac csak 2,8 millió tonna terméket vesz fel, és az értékesítés a termelés rijekai koncentrálásával is csak évi 4,5 millió tonna lehetne. Ha viszont a csoport nem az exportlehetőségek kihasználásához szükséges úton jár, akkor elveszíti a játszmát. Az üzletágat időközben a válság is sújtotta, így a verseny egyre élesebb lett, a finomítói árrések pedig estek. A változásra reagálva indított ésszerűsítési programmal a csoport 2011 óta már mintegy félmilliárd dollárt takarított meg.
Az olajárak zuhanása a vezérigazgató szerint nem meglepetés, hanem a változó üzleti feltételek egyik összetevője, mellesleg átmeneti állapot. A Mol hosszú távon - mintegy 20 év múlva - hordónként már 80-110 dolláros árral számol. A Goldman Sachs viszont a rövid távú tendenciák alapján gyengébbre módosította az által erre és a következő évre jósolt olajárakat, továbbá 16 ezer forintról 13 ezer forintra rontotta a Mol részvények célárát, jelezve, hogy jelenleg nem túl érdemes Mol-papírt venni.
A Goldman az alacsony olajárak miatt a Mol kutatás-termelési projektjeit sem tekinti olyan vonzóknak, mint eddig. Igaz – mint Molnár József jelezte – , a társaság nem is siet. Több milliárd dollárnyi befektetésre váró pénzének főként a Közel-Keleten, az Északi-tengeren, illetve Oroszországban és Kazahsztánban keres helyet. A formálódó üzleteket a vezérigazgató még korainak tartotta megnevezni. A Mol 2,2 milliárd dolláros idei beruházási keretének a 60 százaléka a kurdisztáni projekt folytatását segíti, ott a társaság eddig 700 millió dollárt költött és 2016 végéig még 500 milliót szeretne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.