A hatóság nyilvántartási listáján mindössze 633 iroda szerepel, 2012-ben még 685 társaság volt kaucióköteles. Ugyanakkor optimista hangulatról tanúskodik, hogy az igazolt vagyoni biztosítékuk összértéke 16,2 milliárd forintra nőtt. Ez jelentős ugrásnak nevezhető, hiszen 2014-ben mindössze 13,8 milliárd forint kaucióval vágtak neki az évnek az utazási irodák. A 2010-es szinttől ennek ellenére még messze vannak a piac szereplői, akkor ugyanis 18 milliárd forint volt az összesített biztosíték, de a 2013-as 15,2 milliárd forintot így is sikerül túlszárnyalni.
Az MKEH adataiból az is kiderült, hogy 21 cég vállalkozik charteres utazásszervezésre 9,4 milliárd forintos kaucióval. Tavaly még 23 utazásszervező teljesített 20 százalékos vagyoni biztosítékot, de csak 7,8 milliárd forint értékben. A nagyobb kockázatvállalás is jelzi, hogy a piac fejlődésében bíznak a charterezők. A 2013-as 9 milliárdos szintjét is sikerült megugrani, pedig akkor még a becsődölt Best Reisen is szerepelt a listán 1,2 milliárd forintos kaucióval. A 2015-ös szezonra igazolt kaució összege alapján Neckermann, Green Travel, IBUSZ és Kartago Tours a sorrend a hazai utazási irodák mezőnyében. A Green Travel tavaly még a negyedik helyen szerepelt 880 millió forinttal, ezúttal viszont 1 milliárd 60 millió forintot helyeztek letétbe. A középmezőny tagjai is bátrabbak lettek, hiszen az Unitravel, a Taurus Reisen és a Sun&Fun Holidays is jelentősen emelte a biztosítékát. A törvény szerint a charterezőknek a forgalmuk 20 százalékát kell igazolniuk, a nem-charterező kiutaztatóknak pedig az árbevételük 12 százalékát. A biztosíték összegéből kell fedezni az utazás megkezdése után hoppon maradt utasok, valamint a kényszerű kint tartózkodás költségeit. A fennmaradó összegből pedig kártalanítják az egyéb jogosultakat. A szervezetten utazó turisták amúgy többet költenek, mint az egyéni utasok.
Ruszinkó Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára nemrég elmondta: az irodák összességében 92 milliárd forintos árbevételre számítanak. „2013-ban 1303 vállalkozás rendelkezett utazásszervezői és -közvetítői tevékenységi engedéllyel. A vállalkozások közel egyharmada az utazásszervezést más főtevékenység mellett végezte. A vállalkozások több mint fele budapesti székhelyű volt, hasonlóan a korábbi évekhez” – közölte a KSH.
A kiutaztatással foglalkozó utazási irodáknak azonban nem tesz jót a gyenge forint. Általában a honlapokon vagy katalógusokban látható, a téli utazási szezonra meghirdetett csomagok árát 310 forintos euró és 230 forintos dollár árfolyamon kalkulálták. „Az ezt meghaladó árfolyamváltozás mértékével emelkedik a teljes díj összege” – szerepel például az IBUSZ utazási szerződésben. Ha tartósan gyengül a forint árfolyama, az már számottevő veszteséget okozna az utazásszervezőknek. Egy kormányrendelet szerint az utazás kezdete előtt 20 napig lehet díjat emelni maximum 8 százalékkal. Különben indoklás nélkül elállhat az úttól az ügyfél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.