A benzin ára várhatóan nem változik bebruár 25-én, szerdán, a gázolajnál is a tartás a valószínűbb, de a körülbelül 2 forintos emelés sem kizárt, a GKI Energiakutató Kft. szerint. Az előrejelzést készítő Barta Judit igazgató a Reuters számait idézi, amelyek alapján az előző héten a benzin a mediterrán piacon heti átlagban 0,5 százalékkal drágult, a gázolaj 3,6 százalékkal. Eközben a forint heti átlagban 0,6 százalékkal erősödött. Az e hétre vonatkozó prognózisnál figyelembe kellett venni a múlt pénteki 3 forintos dízel áremelést is.
Elemzésében Barta Judit emlékeztet, hogy a hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek. A piaci változásokat több cég (például a Bloomberg, a Platts és a Reuters) regisztrálja, az árjegyzések esetenként erősen eltérhetnek. A GKI Energiakutató a Reuters árjegyzései alapján készíti az árváltozás előrejelzését.
A brent kőolaj ára a héten 58-62 dollár között változott, heti átlagban 4,5 dollárral, 8 százalékkal emelkedett. A hét utolsó napján az áremelkedés eltüntette a hét folyamán történt, kismértékű csökkenést. A drágulást az amerikai kőolajfúrások számának újabb csökkenése okozta, bár a csökkenés mértéke kisebb volt a vártnál, illetve a hideg időjárás. Az USA keleti partjainál finomítók álltak le, vagy csökkentették termelésüket, a termékek szállítása lelassult, s a tüzelőolaj és fűtőolaj kereslet megemelkedett.
A brent 1 hónapos határidős ára heti átlagban mintegy fél dollárral volt magasabb, mint a spot ár, péntekre már a spot ár lett magasabb. A héten az 1 hónapos határidős WTI és brent ára közötti különbség erősen növekedett a brent ár javára. Az 1 hónapos határidős WTI és brent ára közötti különbség heti átlagban 9 dollárra emelkedett.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a február 16. és február 20. között 0,5 százalékkal nőtt, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 1,3 illetve -0,8 százalékos volt a változás. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 3,6 százalékkal került többe, az észak-európai piacokon 1,4-2,3 százalékos volt az áremelkedés mértéke. Az üzemanyagpiacok áralakulását a héten az olajár változása jelentősen befolyásolta, valamint a benzin esetében az igen erős nyugat-afrikai kereslet, a dízel esetében a megnövekedett USA kereslet húzta felfelé az árakat. Az európai gázolaj készletek még soha nem látott magasságokba kerültek.
A forint árfolyama a múlt héten 269 forint/dollár körül ingadozott, összességében körülbelül 1,5 forinttal kellett kevesebbet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. A forint árfolyama a hét során folyamatosan erősödött.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 0,1 százalékos csökkenést, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított változások 0,2-0,7 százalékos emelkedést mutatnak. A gázolajnál a mediterrán piacon 3 százalékos, az észak-európai piacokon 0,8-1,7 százalék közötti volt az árak forintban mért növekedése. Ezen a héten az árfolyam változása mérsékelte a dollárpiaci árak emelkedését.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – benzin ára várhatóan nem fog változni, a gázolajnál is a tartás a valószínűbb, de maximum 2 forintos emelés képzelhető el február 25-én, szerdán, figyelembe véve a pénteki 3 forintos gázolaj áremelkedést.
Így a benzin ára 355 forint/liter, a gázolaj ára a 368-370 forint/liter közötti szinten változhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.