2014-ben az ipari termelés volumene 7,6 százalékkal magasabb volt, mint 2013-ban – ismertette a KSH az előzetes adatokat.
2014 decemberében az ipari kibocsátás 7,1 százalékkal, a munkanaphatástól megtisztított index 4,6 százalékkal nőtt 2013 azonos hónapjához viszonyítva.
Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelés decemberben 1,7 százalékkal csökkent.
Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta, hogy decemberben a járműgyártásban kisebb növekedés volt a megszokottnál: a 20 százalék körüli átlagos bővülés helyett csak 10 százalékos éves emelkedés lehetett ebben az ágazatban.
Éves összehasonlításban a decemberi növekedés volt a legerősebb a tavalyi negyedik negyedévben az októberi 1,5, és a novemberi 5,6 százalékos növekedés után a kiigazítatlan adatok szerint. A novemberi adatot a korában közölt 5,8 százalékról módosította a KSH lefelé.
Havi összevetésben harmadszor csökkent az ipari termelés mutatója decemberben az augusztusi 5,8, és az októberi 2,9 százalékos visszaesés és a júliusi 1,3, a szeptemberi 2,9 és a novemberi 3,2 százalékos emelkedés után.
Barczel Vivien az Erste elemzője szerint az adat olyan szempontból meglepő, hogy az év utolsó hónapjára az átmeneti gyárleállások jellemzőek. Érdemes a munkanaphatással tisztított mutatót is figyelembe venni, ami 4,6 százalékos növekedést mutat. Miközben az év elejére nagyobb mértékű, jó néhány hónapban kétszámjegyű bővülés volt jellemző, addig év vége felé már lassulást láthattunk. Érdemes azonban a januári és februári adatokat megvárni is azokkal összhangban vizsgálni a lassulást, ugyanis ezekkel már teljesebb képet kaphatunk arról, hogy ténylegesen mennyire lett visszafogottabb az ipari termelésünk - tette hozzá.
Az elmúlt hónapokban jellemző volt, hogy az autóipari termelés ingadozása nagy hatást gyakorolt az ipari termelés egészére. Így, a decemberi kedvező adat mögött elsősorban továbbra is az autóipar állhat. Másodsorban az élelmiszeriparban látott ingadozások is valamelyest befolyásolták az ipar teljesítményét. Mióta bevezették az Oroszországba irányuló mezőgazdasági termékekre vonatkozó exporttilalmat, veszített a lendületéből az élelmiszeripar.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.