Megnövekedhet a forgalom a cégjogászoknál a következő hónapban. Minden betéti társaságnak (bt) és közkereseti társaságnak (kkt) március 15-ig módosítania kell alapító okiratát, ha az nem felel meg az új polgári törvénykönyv (Ptk.) előírásainak, vagy – és ez a fontosabb – ha konkrét paragrafus-számot is tartalmazó utalást tartalmaz a gazdasági társaságokról (Gt.) szóló törvényre. Amint a Népszabadság az Országos Bírósági Hivatal tájékoztatása alapján felhívta a figyelmet, utóbbit ugyanis az új Ptk. hatályba lépésével párhuzamosan eltörölték, és ezért át kell írni a konkrét hivatkozást – csak az mentesül a kötelezettség alól, akinél paragrafus nincs (csak valahol az okirat végén említik, hogy egyéb kérdésekben a Gt. irányadó). Ilyenkor automatikusan helyettesíthető a régi jogszabállyal az új, ám konkrét hivatkozás esetén nem – ezért kell a módosítás.
Azt nem lehet pontosan megmondani, hány társaságot érinthet a módosítási kényszer – ez függ ugyanis attól, mit tartalmaz az alapító okiratuk. Annyi biztos viszont, hogy kockáztatni nem érdemes: amennyiben a cégbíróság a Ptk.-val ellentétes bejegyzés, vagy a rossz hivatkozás késedelmes javítását állapítja meg, kötelezően büntetnie kell. A minimum 50 ezer forintos bírság, mérlegelési jog csak a mértékben van: akár 900 ezer forintig is terjedhet a díj. Más kérdés: mindez megúszható lett volna azzal, ha a törvényalkotó átmeneti rendelkezésként kimondja, hogy a korábbi törvény alapján működő cégekre is az új előírások vonatkoznak.
Az, hogy a törvényalkotók ehelyett határidőket határoztak meg a módosításra, ismét jó üzletet jelenthet a társasági joggal foglalkozó ügyvédeknek: ha a módosításra nem is, az okirat felülvizsgálatára mindenképpen szükség van ugyanis, ami önmagában is több tízezer forintos megbízás lehet. Hasonló dömpingre két éve volt példa, a 2012 márciusa előtt alapított cégeknek kellett módosítani az okiratát. A munka most sem úszható meg: azt ugyanis nem nagyon egyszerű megállapítani, hogy a régi tárasági szerződés megfelel-e az új előírásoknak, vagy nem. Jó hír persze, hogy az okirat módosítása illeték- és közzétételi díj mentes lesz – persze csak akkor, ha máshoz nem kell hozzányúlni. (Ezzel kapcsolatban szakértők megjegyzik, hogy a cég tulajdonosainak vagy vezetőinek változása nem jelenti az okirat módosítását).
A nagyobb vállalkozások sem dőlhetnek azonban hátra teljesen. A korlátolt felelősségű társaságok (kft.) és a részvénytársaságok esetében a módosítás határideje a jövő év márciusa lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.