Teljesítette a 25 ezer ingatlan befogadására vonatkozó tavalyi tervet a Nemzeti Eszközkezelő (NET) Zrt., miután 2014 utolsó negyedévében 2697 lakást vett meg – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közzétett adatokból. A társaság ugyanis – korábbi közlése szerint – a 2012. január elsejei indulástól számítva a 2014. augusztus 31-ig terjedő időszakban 22 593 ingatlanfelajánlást fogadott be, így már a szeptember havi adatokat nem számítva is sikerült hozni a célkitűzést.
Az eszközkezelő értékelése szerint a NET-program hatékonyságát mutatja, hogy a programban felhasznált minden egyes költségvetési forint 2,16 forint hitelintézeti követelést vált ki. Az indulás óta felhasznált 39,5 milliárd forint költségvetési forrás a múlt év augusztusáig összesen 85,3 milliárd forint jelzáloghitel tartozásból fakadó hitelintézeti követelést szüntetett meg. A NET- programba bekerült hiteladósok tehát jelentős tehertől szabadulnak meg, átlagosan 8 millió forint jelzáloghitel tartozás visszafizetése alól mentesülnek. A felajánlott ingatlanok átlagos forgalmi értéke a jelzálog-hitelszerződés megkötésekor 8 millió forint volt, az ebből számított NET által fizetendő átlagos vételár 3,6 millió forint körül alakult.
Az eszközkezelőnek értékesített ingatlanoknak kulcsszerep jutott tavaly is a nem teljesítő ingatlanfedezetes hitelállomány kezelésében. A jegybank adatai szerint a tavaly kényszerértékesített 10869 lakás 80 százalékát az eszközkezelő vette meg, az ingatlanok nagyjából 15 százalékát adta el maga a tulajdonos, és csak nem egészen 5 százaléknyi volt azoknak a lakásoknak az aránya, amelyeket végül a pénzügyi szolgáltatók értékesítettek. (Utóbbi azt jelenti, hogy tavaly egész évben mindössze 538 lakás akadt, amelyet a bankok és más pénzügyi szolgáltatók adtak el bedőlt követelésük csökkentése érdekében.)
Az viszont jól látszik, hogy a kényszerértékesítéseknél tavaly felgyorsultak az események 2013-hoz képest: az eladott lakások száma több mint duplája ugyanis a megelőző évi 5394-nek. Az adós által eladott lakások száma ugyanakkor visszafogottabb ütemben emelkedett az átlagnál, viszont a NET által megvásárolt, és a pénzügyi szolgáltatók által eladott lakásoké jóval több mint duplájára emelkedett.
Ami pedig a tavalyi utolsó negyedévet illeti, ott is hasonlóan alakultak az arányok, mint az év egészében. A bankok ugyanakkor már csak 54 lakást adtak el az év utolsó három hónapjában, amely az összes kényszerértékesítés nem egészen két százalékát jelentette. Az MNB adatai szerint az eszközkezelő – hasonlóan a korábbi időszakokhoz – Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Pest megyében vette át a legtöbb ingatlant (ez a két megye hozta a tranzakciók nagyjából 20 százalékát), Budapesten viszont mindössze 162 ingatlant vettek át. Arányai alapján egyébként az adós által eladott lakásból Budapesten van a legtöbb, nyilvánvalóan az átlagnál jóval nagyobb forgási sebesség miatt.
Nem gond, ha előbb jön az utalás
A fogyasztók a banki elszámolási értesítő kézhezvételét követő 30 napig nyújthatnak be panaszt pénzügyi intézményüknél – hívta fel a figyelmet tegnapi közleményében az MNB, arra reagálva, hogy egyes szolgáltatók már a napokban, az elszámolási értesítő megérkezése előtt megkezdték a visszajáró összegek átutalását. A jogszabály nem zárja ki – írta az MNB közleménye –, hogy egy piaci szereplő az értesítő kiküldése előtt például elektronikusan, vagy telefonon tájékoztassa ügyfelét az elszámolt összeg jóváírásáról, vagy teljesítse a kifizetést. Ez azonban nem pótolja a hivatalos értesítést, és nem rövidíti le az ügyfél panasztételi lehetőségének időtartalmát sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.