Kedvező kilátásokkal fogadhatja a világ infokommunikációs technológiai (IKT) iparának elitjét az idén Németország, ugyanis a tavalyi növekedés után 2015-ben is fejlődés várható ezen a területen. A Hannoverben a vasárnap esti ünnepélyes megnyitóval kezdődött CeBIT-en tegnap már az üzlet és az új informatikai megoldások játszották a főszerepet, és a gazdaság digitalizálása úgy tűnik, jó úton halad a németeknél. A német informatikai és távközlési vállalatokat összefogó BITKOM elemzése szerint az idén 155,5 milliárd eurós lehet a németországi IKT piac, ami 1,5 százalékos bővülést jelenthet 2014-hez képest. A szegmens egyébként tavaly is hasonló mértékben bővült, vagyis a szektorban tevékenykedő cégek megoldásaira egyre nagyobb az igény.
A világ legnagyobb IKT kiállításának számító CeBIT a las vegas-i szórakoztatóelektronikai vásártól, a CES-től vagy a pár hete megrendezett barcelonai Mobile World Congress-től eltérően nem annyira az egyéni felhasználóknak szóló megoldásokra fókuszál, hanem az üzleti és intézményi felhasználókra. Ennek megfelelően talán a legpontosabb képet adja arról, hogy melyek napjainkban a leginkább meghatározó trendek az IKT piacon.
Az egyik ilyen megatrend a dolgok internete (IoT – internet of things), vagyis a hálózatba kapcsolt tárgyak milliárdjai, illetve az általuk továbbított adatokból kinyerhető hasznos információk. Erről a témáról beszélt hétfői előadásában Won-Pyo Hong, a Samsung Electronics elnöke és marketingigazgatója. „A dolgok internete az üzleti folyamatokban, a készletgazdálkodásban, de még az energiafelhasználásban is jelentős előrelépést hozhat. Ugyanakkor először a különböző megoldások közötti átjárhatóságot, a hatékony adatelemzés és a biztonság kérdését kell megoldanunk, hogy felgyorsíthassuk az IoT elterjedését” – fogalmazott a cégvezető. A dél-koreai társaság egy új márka, a Samsung Business létrehozásával reagál a kihívásokra, amely egyesíti a vállalat üzleti ügyfeleknek szánt kínálatát.
A Deutsche Telekom igazgatóságának tagja és a T-Systems vezérigazgatója, Reinhard Clemens az ipar megújítására vonatkozó koncepcióról beszélt a CeBIT-en, a teljes termelési lánc digitalizálásának lehetőségét vázolta. Emellett bejelentette, hogy egy másik nagy német informatikai céggel, az SAP-vel közösen egy konzorciumot hoznak létre, amely az alapja lehet a legújabb technológiákra, illetve a felhő alapú megoldásokra épülő átalakulásnak.
Persze a készülékek rajongóinak kiszolgálásáról is gondoskodnak majd a CeBIT résztvevői, többek között a Lenovo és a Xiaomi, de érdekesnek ígérkezik a BlackBerry bemutatója is. A kanadai telefongyártó a Samsunggal és az IBM-el összefogva egy új táblagéppel, a SecuTablet-el érkezett Hannoverbe. A készülék érdekessége, hogy minden eddiginél több biztonsági elemmel látták el, többek között a hang- és adatkommunikáció titkosítására is képes. A célközönség pedig nem az egyéni felhasználók, hanem a vállalkozások, illetve a közszféra, vagyis azok a szegmensek, ahol a legmagasabb szintű biztonságot várják el az adataik védelme érdekében.
Keleti orientáció
Az idén 70 országból mintegy 3400 kiállító vesz részt a CeBIT-en, nagyjából annyi, mint 2014-ben, ugyanakkor többen a korábbinál nagyobb standot igényeltek, aminek köszönhetően 6 százalékkal megnő a kiállítási terület. Az eddiginél nagyobb megjelenésben élen járnak a kínai cégek, amit egyrészt az indokol, hogy 2015-ben Kína a CeBIT partnerországa, de emellett azt is jól mutatja, hogy az ország IT-ipara globális szinten is meghatározó. A szervezők 200 ezer látogatóra számítanak a péntekig tartó eseményen, és az érdeklődők nagyjából 90 százaléka valamilyen vállalkozás képviseletében látogat ki az eseményre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.