Az elmúlt években Magyarországon több olyan, a szélsőséges időjárás okozta esemény történt, amelyek hatékony kezelésé érdekében teljesen új alapokra kellett helyezni hazánk katasztrófavédelmi logisztikai biztosításának rendszerét. Az új kihívásokra adandó válaszok az állami és civil erőforrások együttes és hatékony alkalmazását igényelték.
Ezért a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) svájci és német példa alapján 2010-ben tárgyalásokat kezdett arról, hogy a civil szféra miként tudna közreműködni az állami katasztrófavédelmi feladatok ellátásához szükséges logisztikai tevékenységekben. Például a raktárak fenntartása, az úgynevezett minősített időszakok védekezési feladataihoz szükséges megyei induló készleteken felüli eszközök (gumicsizma, homokzsák, védőkesztyű, aggregátor, tábori ágy, egyebek) tárolása, illetve az ezek mozgatását lehetővé tevő szállítókapacitás fenntartása. Hiszen a logisztikai szolgáltatók ezeket a feladatokat az elvárt rendelkezésre állási és szolgáltatási színvonalon egyszerűbben és gazdaságosabban tudják megoldani.
A Közép-Európában példa nélküli együttműködés a civil logisztikai szolgáltatók és a katasztrófavédők között 2012 októberében kezdődött az MLSZKSZ kezdeményezésére. Eddig három civil szolgáltató kapcsolódott be a katasztrófavédelmi folyamatok kiszolgálásába, a BI-KA Logisztika Kft és az ATI Depo Zrt. tárolókapacitásukkal, a Waberer’s-Szemerey Logisztikai Kft. pedig a nehézgépjármű mentések akadályelhárítási gyakorlatában.
A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága (BM OKF) a múlt heti nehézgépjármű mentési gyakorlatán az MLSZKSZ közreműködésével civil logisztikai szolgáltatók is részt vettek. A résztvevők arra készültek fel, hogy a katasztrófa helyszínéről minél gyorsabban, hatékonyabban és további járulékos károkozás nélkül el tudják vontatni a mozgásképtelen, sérült járműszerelvényeket olyan helyre, ahol azok már nem jelentenek akadályt a mentést és kárelhárítást végzők számára.
Az állami és a civil szféra logisztikai képességeinek jobb megismerése érdekében az MLSZKSZ és az BM OKF április 14-én szakmai konferenciát is szervez. A rendezvény célja, hogy ismertessék a katasztrófavédelemhez kapcsolódó logisztikai kihívásokra adott válaszokat, az együttműködés eddigi tapasztalatait, és megvitassák a további fejlesztési irányokat és lehetőségeket. A civil logisztikai szolgáltatók pedig bemutatják a különböző minősített esetekben a védekezés során igénybe vehető képességeiket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.