A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerint az Auchan Magyarország Kft. megsértette a kereskedelmi törvényt, mert utólagos árkedvezmény-támogatás címén, 2006 júniusa és 2014 decembere között egyoldalúan díjat számított fel iparcikk beszállítói mintegy háromnegyedének, hogy termékeik bekerülhessenek az hipermarket lánc árukészletébe. Ezért 1,061 milliárd forintos bírságot kapott a kereskedelmi vállalat. Dominique Ducoux, az Auchan Magyarország Kft. vezérigazgatója azonban sem a GVH érvelésével, sem a példátlanul magas bírsággal nem ért egyet. A vállalat bírósághoz fordul, mivel álláspontja szerint nem követett el jogsértést.
A versenyhivatal három éve jelentős piaci erővel való visszaélés miatt már 50 millió forintot szabott ki a hipermarket láncra. A jogsértés folytatását most súlyosbító körülményként vették számba, azt viszont enyhítőként, hogy a beszállítók 44 százaléka olyan kis- és középvállalkozás volt, amely nem tekinthető kiszolgáltatott piaci szereplőnek.
A kereskedelmi törvény egyrészt tiltja, hogy egy áruházlánc egyoldalúan érvényesítse gazdasági erejét azzal kapcsolatban, hogy a beszállító termékeik a kereskedő árukészletbe kerüljenek és más, a beszállító által nem igényelt szolgáltatásért sem számíthat fel díjat. Másrészt azt engedélyezi a törvény, hogy utólagos visszatérítésről állapodjon meg beszállítójával a kereskedő, azonban ezért valamilyen szolgáltatást kell nyújtania. A GVH azonban nem talált olyan szolgáltatást, amelynek ellentételezésére szolgálhatott volna az utólagos árkedvezmény-támogatás, tehát az – elnevezésétől eltérően – díjként működött és az adott termék forgalmától függetlenül állalapított meg az Auchan.
Az 19 áruházzal és a hozzájuk tartozó 16 üzemanyag töltőállomással rendelkező Auchan Magyarország Kft. árbevétele az elmúlt évben több mint ötmilliárd forinttal nőtt, miközben a veszteség csaknem megkétszereződve 12,5 milliárd forintra emelkedett. A cég közleménye szerint azonban tavaly már közel nullszaldós lett a vállalat, hiszen 1,5 milliárd forintra csökkent a veszteség, ám ehhez hozzáadódott egy 11 milliárd forint összegű terven felüli értékcsökkenés. Így a pénzügyi beszámoló szerint az Auchan Magyarország Kft. mérleg szerinti vesztesége összesen 12,5 milliárd forintos lett, de a terven felüli értékcsökkenés egyszeri, rendkívüli hatásként jelent meg a pénzügyi beszámolóban. A tavalyi volt a második év, amikor a vállalat már saját forrásból finanszírozhatta beruházásait: sem bankhitelt, sem csoportszintű finanszírozást nem használt fel. A 2014-ben végrehajtott a 4,8 milliárd forintnyi beruházás feléből öt új üzemanyag töltőállomást létesített, másrészt működési költségeit 3,6 százalékkal csökkentette: többek között az energia- és karbantartási költségek további mérséklésével, a csomagolóanyag- és a reklámköltségek újragondolásával. Mindezek alapján a cég két hete kiadott közleményében az a terv szerepelt, hogy ebben az évben már nyereséges lesz a vállalat. De az 1,061 milliárd forintos bírság meghiúsíthatja a tervet, ha a bíróság helybenhagyja a GVH döntését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.