Szerinte Magyarországon kasztosodott a gazdaság: a multinacionális nagyvállalatok és kis piaci szereplők mellett működnek az ‘olgik’, azaz az állami beruházásokban való aktívan részvételt üzletpolitikájuk egyik alapjává tevő cégek. Az állam mindhárom csoporttal informális különalkukat kötött – ezek jelentik az igazodási pontot. A kategóriák között ráadásul gyakorlatilag nincs átjárás.
A problémák felszámolásához fel kellene tenni a kérdést, hogy mi működik a magyar gazdaságban, és mi motiválja a szereplőket, hogy folytassák, amit csinálnak. A megoldási javaslatokat pedig elsősorban a cégeknek, és csak másodsorban az államnak kellene címezni.
Kis Ervin Egon független e-kereskedelmi tanácsadó, a Szövetség az Elektronikus Kereskedelemért Közhasznú Egyesület alapítója elmondta: az állam máig nem érti az e-kereskedelem lényegét, működését, ezért nem nyomult be erre a területre. Az itt működő cégek sikere pedig azt bizonyítja, hogy ha az állam békén hagyja a gazdaságot, az magától is jól működik. A vállalatoknak a szabadságra van szüksége. Martin József Péter, a Transparency International magyarországi ügyvezető igazgatója úgy vélte, a magyar gazdaság 2000 és 2004 között kezdett leszakadni a régiótól, ezt makromutatók, versenyképességi indikátorok is bizonyítják. Mára sem a magán-, sem az állami intézmények nem működnek hatékonyan és átláthatóan, 2010 óta pedig már az oligarchák és a közhatalmi szereplők által foglyul ejtett államról kell beszélnünk, a korrupció pedig egyre inkább átszövi a gazdaságot. A fejlődés ha van is, rendkívül egyenlőtlen.
Szepesi Balázs szerint a korrupció – a hálapénz, a kenőpénz – is annak egyik tünete, hogy a közintézmények működése köszönő viszonyban sincs a valós igényekkel. Az egyik megoldás az lenne, ha az informális folyamatokat formálissá tennék. A TI ügyvezetője ezt elég kockázatos vállalkozásnak tartaná, az azonban szerinte is egyértelmű: túl sok volt a beavatkozás az elmúlt években, immár „kiavatkozásra” volna szükség. Kis Ervin Egon úgy vélte: alapvetően minden az emberek gondolkodásmódján múlik, ezen kellene változtatni, ami hosszú idő alatt ugyan, de hatna az intézményrendszerre.
Minőségpótlás is
Magyarországon ott ér véget a verseny, ahol máshol kezdődik. Csodaszámba megy például az olyan vendéglátóhely, ahol mosolyognak a pincérek, pedig ez lenne a természetes. Itt azért jó vállalkozni, mert ha valamit jól csinálsz, akkor te vagy a legjobb: ugyanis majdnem mindenki rosszul csinálja – mondta Kis Ervin Egon. Szerinte Magyarországon a korrupció beivódott az emberekbe, mert bizonyos dolgokat könnyebb vele megoldani. Aki nem korrupt, az többnyire azért nem az, mert nincs rá lehetősége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.