Fizetésképtelenséget jelentett a Kaisa kínai ingatlanpiaci fejlesztő, a cég közölte: sem a 2017ben, sem a 2018-ban esedékes kötvényeinek hozamát nem fizeti ki. Elemzők szerint ez a csőd intő jel a kínai ingatlanpiac és a gazdaság egészére nézve.
A Kaisa 51,6 millió dollárnyi kötvényhozammal tartozik, ugyanakkor bejelentette: továbbra is a hitelek átütemezésére törekszik a tengerentúli partnerekkel és reméli, hogy a lehető leghamarabb megszületik a megállapodás. Azzal, hogy a kínai piacon elsőként amerikai dollárban denominált adóssággal vált fizetésképtelenné, a BusinessWeek szerint igazolta a befektetők legnagyobb félelmeit Kínával kapcsolatban.
A kínai állam a válság kezdete óta különösen nagy hangsúlyt helyezett az ingatlanpiac és az infrastruktúra fejlesztések támogatásába, az ország gazdasága azonban lassul, a bankok pedig – korábban példátlan módon – csökkentik az ingatlanpiacnak nyújtott hiteleket annak ellenére, hogy Peking a kamat és az ingatlanvásárláshoz szükséges önerő mérséklésével próbálja felpumpálni a szektort, amely a kínai gazdaság teljesítményének 15 százalékát adja.
Kína gazdasága tavaly hat éve nem mért alacsony szintű, mindössze 7 százalékos növekedést ért el, az ingatlanpiac pedig 2009 óta nem teljesített ilyen rosszul. Peking már tavaly megkezdte a szektor agresszív támogatását azzal, hogy 2014 szeptemberében csökkentette a jelzáloghitelek kamatát és a második ingatlan vásárláshoz szükséges önrészt, emellett jelentős hitelkedvezményeket is engedélyezett. Ugyanakkor a múlt hónapban a Rong360 által kétszáz bank körében végzett kutatás megmutatta, hogy a jegybank törekvései ellenére egyetlen pénzintézet sem helyezi ki az állam által preferált diszkont hiteleket. Az ok a Reuters által megkérdezett elemző szerint egyszerű: a bankok a jövedelmezőbb részvénypiaci szektorba fektetnek be az ingatlanhitelezés helyett.
„Kína ma problémát jelent az ázsiai térségnek” – írja a Bloomberg vélemény rovatában William Pesek. Az ország gazdasága majdnem kétszer akkora, mint Japáné, ezzel messze vezet a régióban, amelynek egyben a legfontosabb kereskedelmi partnere is, ugyanakkor mostanra nem növekszik gyorsabban, mint a 2000es évek elején. Egy kínai válság következményeit – még ha fokozatosan alakul is ki – nehéz túlbecsülni, főleg, mivel a nyugati ipar folyamatosan növeli befektetéseit az országban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.