Október 31-ig kell elkészíteni az ember erőforrás miniszterének a beszámolót a kórházi adósságrendezésről – a tervezett kórházkonszolidáció kapcsán ezt az egyetlen dátumot rögzíti a most megjelent kormányhatározat. Mint emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök a múlt héten utasította minisztereit, hogy kezdjék meg az adósságrendezés előkészítését, hogy az orvostechnikai beszállítók szövetségei levélben kértek tőle sürgős intézkedést a helyzet mielőbbi megnyugtató rendezése érdekében. Akkor még csak a kórháztartozások február végi összege volt ismert, ami 76 milliárd forint volt, csaknem 6 milliárddal több, mint januárban. Az azóta eltelt egy hónapban tovább emelkedett a kifizetetlen számlák összege, ami most már 83 milliárd forintot tesz ki.
Ehhez képest a kórházkonszolidációra 60 milliárd forintot szán a kormány. A kormányhatározat alapján így egyértelművé vált, hogy a Miniszterelnökség céltartalékaként elkülönített összeget valóban teljes egészében az egészségügy használhatja fel. Eközben naponta átlagosan 150 millió forinttal nő az adósság, és a fenntartó ÁEEK még csak most kezdi meg az adósságok felmérését, ami azt jelenti, hogy egészen biztosan nem lesz teljes körű az adósságrendezés. Ennek ellenére a cégek reménykednek: mint Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára fogalmaz: miután a jogszabály szó szerint a kórházak adósságából eredő „valamennyi kötelezettségről” szól, a konszolidációnak nem csupán a tőketartozásokat, hanem a késedelmi kamatokat és pótlékokat is magába kell foglalnia. Annak érdekében pedig, hogy ezekről mielőbb pontos és átfogó képet kapjon a fenntartó, és a cégeken ne múljon a mielőbbi adósságrendezés, felkérték a tagvállalatokat, hogy mielőbb tájékoztassák az ÁEEK-et a kintlévőségeikről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.