A cég az általános keresőoldalakon való listázás során rendszeresen a saját ár-összehasonlító alkalmazását részesítette előnyben. Az EB előzetes álláspontja szerint ez hátráltatja a piaci versenyt és sérti a fogyasztók érdekeit.
„A Bizottság célja annak megakadályozása, hogy az Európában működő vállalatok mesterségesen leszűkítsék az európai fogyasztók rendelkezésére álló választékot, és ellehetetlenítsék az innovációt” – hangsúlyozta az ügy kapcsán a versenypolitikáért felelős uniós biztos, Margrethe Vestager. A biztos elmondta azt is, hogy a Google előtt nyitva a lehetőség, hogy meggyőzze a bizottságot arról, nem élt vissza erőfölényével az ár-összehasonlító szolgáltatás kapcsán, ugyanakkor ha ez nem sikerül, szembe kell néznie a következményekkel és meg kell változtatnia európai üzletpolitikáját.
Az Európai Bizottság 2010 novemberében azért indított részletes vizsgálatot a vállalat ellen, mivel több keresőszolgáltatást működtető cég panaszt tett találataik negatív elbírálása miatt. Az EB a Google üzletpolitikáját több szempontból is vizsgálja, ám mind a piaci szereplők, mind a felhasználók szempontjából a legizgalmasabb kérdés a Shopping találati doboz. Ennek használata a többi piaci szereplő szerint azért aggályos, mivel a Google a saját szolgáltatásait – tekintet nélkül azok relevanciájára – az organikus találatok fölé vagy azokkal egy sorba rendezi, hátrányos helyzetbe hozva ezzel az összes többi e-kereskedelmi oldal találatát és előtérbe – azaz a keresési oldalon feljebb – helyezi a saját vertikális megoldásai által kínált termékeket vagy szolgáltatásokat.
A trösztellenes vizsgálat eredménye meghatározó lehet a közép- és kelet-európai régió e-kereskedelmi piacára, hiszen nagy mértékben befolyásolhatja majd a webáruházak költségeit. Az ár-összehasonlító oldalak lényege, hogy lehetővé teszik a felhasználók számára a különböző webáruházak ajánlatainak összehasonlítását egy felületen. Ezért a szolgáltatásért ezek az oldalak a partner internetes áruházaktól a rajtuk keresztül érkező forgalom alapján jutalékot kapnak. A Shopping azonban a hírek szerint lényegesen drágább az e-kereskedők számára, mint a többi, ilyen jellegű szolgáltatás. Amennyiben az Európai Bizottság végül elmarasztalja a Google-t, a bírság akár a cég árbevételének 10 százalékát is elérheti, ez a tavalyi adatok alapján 6,6 milliárd dollár lehet.
A trösztellenes vizsgálat során a Google három javaslatot is tett a többi piaci szereplőt hátrányosan érintő hirdetési forma módosítására. A legutóbbi lényege az volt, hogy ha honlapján saját specializált keresőszolgáltatásokat kínál, akkor három, objektív szempontok alapján kiválasztott versenytársának ajánlatait is megjelenteti. Az 5 éves időtartamra tervezett kötelezettségvállalás Európa-szerte bírálatokat kapott a piaci szereplőktől, és a mostani EB állásfoglalás alapján az uniós döntéshozókat sem győzte meg.
Míg az ár-összehasonlító szolgáltatás kapcsán indult vizsgálat már komoly múltra tekint vissza, az EU és a Google közötti ellentétben azonban új elem, hogy az Android operációs rendszere miatt is rászállnak a vállalatra. Margrethe Vestager bejelentette azt is, hogy külön hivatalos antitrösztvizsgálatot indított a Google mobil operációs rendszerekkel, alkalmazásokkal és szolgáltatásokkal kapcsolatos magatartása miatt is. A vizsgálat ebben az esetben arra irányul, hogy a gyártókkal kötött, az Android használatára vonatkozó megállapodások tartalmaztak-e olyan korlátozásokat, amelyek hátráltatták a rivális operációs rendszerek, alkalmazások és szolgáltatások fejlesztését és piaci hozzáférését. A múlt évben világszerte összesen több mint egymilliárd androidos eszközt adtak el az IDC adatai szerint, ami az értékesített okostelefonok és táblagépek közel 82 százalékát jelentette. A Google által fejlesztett operációs rendszer fölénye ráadásul nőtt is, hiszen 2013-ban még csak 79 százalékos piaci részesedéssel bírt.
Nem lepődtek meg
Nem lepte meg a Google-t az Európai Bizottság elmarasztaló nyilatkozata egy, az alkalmazottaknak küldött belső levél alapján. Az üzenet írói szerint „kiábrándító hír” az EB döntése, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy ez a lépés még korántsem jelenti azt, hogy elmarasztalják a társaságot. A cég megítélése szerint ugyanis nagyon erős érveik vannak, mind a jobb szolgáltatások, mind az intenzívebb verseny vonatkozásában. Az Android kapcsán pedig azt jelezték, hogy a nyílt forráskódú operációs rendszer nagy szerepet játszott abban, hogy jelentősen csökkent az okoseszközök ára, illetve csak a múlt évben 7 milliárd dollárt fizettek ki a megoldáshoz alkalmazásokat fejlesztő cégeknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.