BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra felpörgött az ingatlanpiac

Érdemes iparkodni annak, aki saját részre vagy befektetési céllal szeretne lakást venni a főváros belső kerületeiben: az alacsony jegybanki alapkamat, a brókerbotrányok és az egyre bizakodóbb hangulat ugyanis igencsak felpörgette az ingatlanpiacot.

Miközben a válság óta eltelt években Budapesten is az ingatlanértékesítők vadásztak a potenciális lakásvásárlókra, ma már nem célszerű arra várni, hogy visszahívják az embert, ha e-mailben érdeklődik egy-egy jó állapotú, népszerű környéken található lakással kapcsolatban – azok ugyanis napok alatt elkelnek. Igencsak megugrott a forgalom az V., VI., VII. és a XIII. kerületben az első három hónapban a tavalyi hasonló időszakhoz képest. A bővülés a VIII. és IX. kerületekben is érzékelhető, de messze nem ekkora mértékben – mondta lapunknak Déry Attila, az Otthon Centrum (OC) vezető elemzője. Az OTP Ingatlanpont adatai szerint országosan is nőtt a kereslet, 24 százalékkal, az eladások száma pedig még ennél is nagyobb mértékben – 30 százalékkal – emelkedett.

Az ok elsősorban az alacsony jegybanki alapkamat, ami a bankbetétek helyett új befektetési lehetőségek felé tereli az embereket, és hatása a hitelköltségekben is érződik, ami egyértelműen élénkíti a piacot. Bár a folyamat már 2014-ben elkezdődött, szerepe lehet az elmúlt hetek brókerbotrányainak is. A keresletbővülést a bizalom visszatérése is magyarázza: egyre többen valósítják meg most korábban elhalasztott vásárlásaikat – véli Déry Attila. Az V. kerületben sokan keresik a 70-80 négyzetméter közötti lakásokat, ezek ára állapottól, elrendezéstől, elhelyezkedéstől függően 30 és 70 millió forint között mozog. Keresettek a 35-45 négyzetméter közötti lakások is, ezek négyzetméterenként félmillió forintért cseréltek gazdát az első negyedévben. A VI. kerületben az 55-65 négyzetméteres lakások iránt a legnagyobb az érdeklődés. Az árak itt 15 és 35 millió forint között szóródnak, de keresik a nagyobb – legfeljebb 90 négyzetméteres – ingatlanokat is. A VII. kerületben a toplista élén a 30-40, az 50-60 és a 85-95 négyzetméter körüli lakások találhatók. Itt az egy-másfél szobás lakások ára 6,5 és 14 millió között van, a két másik kategóriában pedig 270 ezer forint a négyzetméter átlagár.

Túlnyomó részben magyarok vásárolnak, bár tény, hogy a belváros a legkedveltebb környék a külföldiek körében. Míg az ő részarányuk csak egész Budapesten 2-3 százalék, az V. VI. és VII. kerületben 10 százalék körüli. Egyébként korántsem csupán befektetési céllal vásárolnak ingatlant, hanem saját használatra is – teszi hozzá Déry Attila. A belvárosi lakáspiacon tavaly az 1-2 lakásban gondolkodó, saját tőkéből gazdálkodó hazai kisbefektetők jelentek meg először, de mára már visszatértek a 2000-es évek elejéről ismert spanyol, brit és izraeli befektetők is – mondja ugyanakkor Aradi Ferenc, a belvárosi Gozsdu Udvart tulajdonló Gozsdu Center Kft. ügyvezetője, aki szerint a környék ismét egy felfutási ciklus elején jár.

Miközben az árak korántsem mindenhol tértek magukhoz és indultak el felfelé, a Nagykörúton belüli városrészekben kimondottan drágán is bérbe adhatók a lakások. Nem csak a turisták, külföldi diákok, hazai yuppie-k keresik ezeket az ingatlanokat, hanem a hitelfelvételt elutasító, vagy elhalasztó fiatalabb korosztály is. A Gozsdu Udvar több mint 200 lakásának közel fele például apartman jellegű lakásként, azaz szálláshelyként üzemel jelenleg.

Ha a jegybanki alapkamat mértékét a 6-8 százalékos bérleti hozamokhoz hasonlítjuk, érthető, miért vásárolnak sokan ingatlan azzal a céllal, hogy kiadják. A kereslet folyamatosan bővül, a bérleti díjak pedig kis lépésekben ugyan, de emelkednek. Az Otthon Centrum statisztikái szerint az átlagos havi bérleti díj a VII. kerületben négyzetméterenként 1900 forint. Aradi Ferenc tapasztalati szerint a jó minőségű lakások ára 1500-2000 forint körül mozog négyzetméterenként.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.