A beruházási szándék leginkább a logisztikai vállalatokat jellemzi, emellett a szállítási iparágban a megkérdezett társaságok közel negyede biztosnak, további 14 százalékuk pedig nagyon valószínűnek mondta, hogy az idén nagyobb beruházást hajt végre. Hasonlóan jelentős a beruházási szándék a mezőgazdasági vállalatoknál és az ipari- építőipari társaságoknál is.
A Magyar Lízingszövetség legfrissebb adatai szerint a január-márciusi időszakban 107 milliárd forint volt a finanszírozott összeg a lízingpiacon, ami 20 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakának adatát. Tavaly 24 százalékkal nőtt a lízingpiac, megközelítve öt évvel korábbi méretét. – Az első negyedév lízingpiaci adatai valamint a kutatás is megerősíti, nem tört meg a növekedés üteme, miközben a bővülésnek újabb lendületet adhat a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának kibővítése is.
Ezen felül nagyon pozitív, hogy a vállalatvezetők egyre tudatosabbak, és hosszútávon működő döntéseket hoznak, kikérik pénzügyi tanácsadóik véleményét és igénylik tanácsaikat – mondta a felmérés adatai kapcsán Pituk Attila, a CIB Lízing lakossági és kisvállalati szegmens vezetője.
A megkérdezett lízingelő vállalatok általában továbbra is a gépjárművek, illetve szállító eszközök beszerzésében gondolkodnak: a beruházni szándékozó társaságok 60 százaléka haszonjárművet és további 15 százalékuk autót kíván vásárolni, míg ötödük gondolkodik gépsorok, 12 százalékuk ingatlan és alig 4 százalékuk IT beruházásban.
A jelenleg lízingelő cégek nagy többsége gondolja úgy, hogy beruházási terveit lízing segítségével valósítja meg A gépjármű-beszerzések, a gépberuházások, de még az IT-beszerzések jelentős részét is pénzügyi lízinggel finanszíroznák a vállalatok, egyedül az ingatlan-beruházásoknál kerülnek előtérbe más formák. A felmérésben résztvevő vállalatoknak kevesebb, mint a negyede használna fel saját tőkét a tervei megvalósításához, 21 százalék uniós- vagy egyéb állami finanszírozásból biztosítaná a szükséges önerőt, és amíg 12 százalékul gondolkodik hagyományos hitel felvételében, addig döntő többségük, 63 százalékuk számol pénzügyi lízinggel.
A szolgáltatást igénybe vevő vállalkozások számára továbbra is döntő szempont az ár, ám a finanszírozás költsége (a THM), és a részletek nagysága mellett sokan már odafigyelnek olyan szempontokra is, mint a fizetés ütemezése, a beszerzendő eszközök amortizációja, vagy az adminisztráció mennyisége és az ügyintézés gyorsasága.
Komoly bővülés jön a kisvállalkozásoknál
A hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) tervezett beruházásaik valamivel több mint felét (56 százalékát) hajtották végre tavaly; idén ennél 36 százalékkal több beruházás valósulhat meg – derül ki a Budapest Bank felméréséből. A tavalyi, 1637 milliárdos beruházási összérték után idén a 2223 milliárd forintot is elérheti a fejlesztésre szánt összeg, vagyis míg 2014-ben egy vállalkozás átlagosan 10,8 millió forintot fordított beruházásokra, ez idén akár a 14,7 millió forintot is elérheti. – A magyar kkv-k beruházási tervei erősen függenek az EU-támogatásoktól, amelyekre a vállalkozások már tavaly is számítottak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.