Néhány fővárosi kerület frekventált utcájában már nem is érdemes lakást keresni, ha az ember nem tudja azonnal letenni a foglalót, előleget. A legnépszerűbb kategóriákba tartozó ingatlanok egy-két nap alatt gazdát cserélnek. „A tavaly ősszel kezdődött keresletnövekedés – amit tudatosan nem nevezek boomnak – hajtóereje az alacsony jegybanki alapkamat, a brókercégek bedőlése nyomán ideáramló pénz és az egyre derűlátóbb hangulat, ami a gazdasági növekedésnek köszönhető” – mondta lapunknak Beák Attila, a Magyar Ingatlanszövetség (MAISZ) elnökségi tagja.
A szakember szerint a főváros belső részein tapasztalható élénk adásvételi kedv fokozatosan átgyűrűzik a külső területekre: a 13. és a 14. kerületben például már szintén látszanak a fokozódó kereslet és az áremelkedés jelei. Akadnak városrészek, ahol a drágulás mértéke eléri a 20-30 százalékot is tavalyhoz képest. Egyik napról a másikra kelnek el a Balaton-környéki 10-20 millió forint értékű ingatlanok is.
„A jelentős gazdasági visszaesések után az elmúlt 30 évben mindig gyorsan és tartósan magára talált az ingatlanpiac, mert a kiábrándult, megrémült befektetők a stabil és biztonságos megoldásnak tartott lakásvásárlás felé fordultak. Joggal bízhatunk ebben ezúttal is, különösen, ha elkezdődnek a 2009-ben teljesen leállt újlakás-építési projektek. Ehhez azonban a bankokra és állami ösztönzőkre is szükség van” – tette hozzá Beák Attila. Az építkezések további lökést adnának az ingatlanpiaci fellendülésnek, hiszen azok, akik új lakásba költöznek, a régit piacra dobják majd. Ami az árakat illeti, Beák Attila úgy véli, bár a lakások forgalma a 2008-as szintről évekig a harmadára esett vissza, az árak korántsem csökkentek ilyen mértékben.
Déry Attila, az Otthon Centrum (OC) elemzési vezetője szintén úgy vélekedik, hogy az ingatlanpiaci forgalom bővülése és az egyelőre csak Budapest belső kerületeiben jellemző árnövekedés tartós lesz. „Az valószínűtlen, hogy 2-4 éves távlatban tíz százalék feletti lesz a drágulás évente, de az 5 százalék körüli áremelkedést reálisnak tartom” – mondta a Világgazdaságnak az OC elemzési vezetője, aki rámutatott: hálózatuk statisztikái szerint már a vidéki nagyvárosokban is egyértelmű az élénkülés. Ő úgy véli, jelenleg azok a befektetők hajtják a piacot, akik az alacsony kamat miatt alternatív lehetőséget kerestek megtakarításaik elhelyezésére, a következő időszakban azonban egyre többen jelennek meg majd azok közül, akik 2009–2013 között elhalasztották a lakásvásárlást, pedig szerettek volna nagyobb vagy jobb környéken fekvő ingatlanba költözni.Szerinte a családok otthonteremtési kedvezményének (CSOK) főként vidéken lesz pozitív hatása, hiszen ez a kedvezmény ott a fővároshoz képest alacsony árak miatt arányaiban lényegesen nagyobb segítséget jelent majd a családoknak.
Azaz gyakorlatilag bárki jelentkezhet közvetítőnek, ami viszont kockázatokat is rejt. „Jelenleg senki nem tudja, és nem is ellenőrzi, hogy egy-egy ingatlanirodában a munkatársak közül hányan rendelkeznek releváns végzettséggel, pedig ez volna az alapja annak, hogy a megbízóval vagy a vevővel folytatott későbbi perek elkerülhetőek legyenek” – mondta a Világgazdaságnak Kispál Sándor, a Magyar Ingatlanszövetség (MAISZ) főtitkára.
„Továbbra is nagy szükség volna az ingatlanközvetítők képesítési követelményeinek részletes szabályozására Magyarországon. Most, hogy a válság óta először ismét éledezik a piac, boldog-boldogtalan értékesítésre adja a fejét.” A szervezetnél úgy vélik, jó megoldás volna például a képzettségi követelmények ingatlanok árához igazodó sávos előírása. A panellakások közvetítéséhez elegendő volna az OKJ-s vizsga, egy több száz milliós ingatlannal azonban csak szakirányú felsőfokú végzettség birtokában foglalkozhatnának a munkatársak.
Azaz gyakorlatilag bárki jelentkezhet közvetítőnek, ami viszont kockázatokat is rejt. „Jelenleg senki nem tudja, és nem is ellenőrzi, hogy egy-egy ingatlanirodában a munkatársak közül hányan rendelkeznek releváns végzettséggel, pedig ez volna az alapja annak, hogy a megbízóval vagy a vevővel folytatott későbbi perek elkerülhetőek legyenek” – mondta a Világgazdaságnak Kispál Sándor, a Magyar Ingatlanszövetség (MAISZ) főtitkára.
„Továbbra is nagy szükség volna az ingatlanközvetítők képesítési követelményeinek részletes szabályozására Magyarországon. Most, hogy a válság óta először ismét éledezik a piac, boldog-boldogtalan értékesítésre adja a fejét.” A szervezetnél úgy vélik, jó megoldás volna például a képzettségi követelmények ingatlanok árához igazodó sávos előírása. A panellakások közvetítéséhez elegendő volna az OKJ-s vizsga, egy több száz milliós ingatlannal azonban csak szakirányú felsőfokú végzettség birtokában foglalkozhatnának a munkatársak. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.