A pénzintézetek és a hazai vállalkozások többsége érdeklődést mutat a Nemzetközi Pénzügyi és Beszámolási Standardok (IFRS) hazai beszámolási célokra történő bevezetésével kapcsolatban – derül ki az EY által végzett felmérés eredményeiből.
A tanácsadó cég szerint várhatóan ez az érdeklődés tovább nő, miután a kormány 2015. június 12-i határozatában elfogadta az IFRS egyedi beszámolási célokra való hazai alkalmazását. Az IFRS alkalmazása 2017. január 1-jétől lesz kötelező a hitelintézeteknél és a tőzsdén jegyzett társaságoknál Magyarországon. (A korábbi alkalmazás lehetséges 2016. január 1-jétől, bizonyos társaságok számára.)
Az EY felmérése azt mutatja, hogy a válaszadók 33 százaléka már elkezdte a tervezési munkát az IFRS bevezetésére, 55 százalékuk pedig már kijelölte a megfelelő személyt vagy csoportot a felmerülő feladatokra. Emellett a vállalkozások 59 százaléka azt is jelezte, hogy szeretne több információval rendelkezni a témában.
A válaszadók a legfőbb kihívások között említették a megfelelő szakmai háttér birtokában levő pénzügyi szakemberek hiányát: 69 százalékuk azt válaszolta, hogy vállalatuk munkaerőlétszáma megfelelő, de csak 16 százalék gondolja azt, hogy munkavállalói megfelelően képzettek is ehhez a feladathoz. Szintén komoly kihívást jelent a válaszadók szerint a szükséges IT-rendszerek és üzleti folyamatok bevezetése, a megfelelő szakértői támogatás megszerzése, illetve az IFRS-átállás folyamatának összehangolása a vállalat mindennapos működésével.
Bartha Zsuzsanna, az EY Könyvvizsgálati Szolgáltatások üzletágának partnere szerint a felmérés eredményéből jól látszik, hogy a hazai vállalkozások felismerték: az IFRS mint hazai beszámolási standard számos üzleti funkcióra hatással lehet – beleértve a számvitelt, adózást, az IT- és az üzleti folyamatokat is –, és hogy az IFRS-re való sikeres átállás gondos és alapos tervezést igényel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.