A júniusban zárult harmadik üzleti negyedévben 49,6 milliárd dolláros bevételt ért el az Apple, ez 32,6 százalékos növekedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A rekordforgalmat hozó április-júniusi időszakban meghatározónak bizonyultak az okostelefonok, a társaság 47,5 millió iPhone-t tudott eladni, szemben az egy évvel korábbi 35,2 millióval.
Nem véletlen, hogy Tim Cook, az Apple vezérigazgatója is kiemelte a telefon üzletág teljesítményét az eredmények értékelésekor. „Lenyűgöző negyedévünk volt, az iPhone-okból származó bevétel 59 százalékkal nőtt, de erős volt a Mac értékesítés is, és minden eddigi rekordot megdöntött a szolgáltatásokból származó bevételünk az App Store-nak és az Apple Watch nagyszerű startjának köszönhetően” - fogalmazott a cégvezető.
Bár az okosórát megemlítette Tim Cook, a negyedéves beszámolóban nem részletezték, hogy mennyit tudtak eladni az áprilisban piacra dobott eszközből. Az Apple az iPhone-okból 31,37 milliárd dolláros bevételre tett szert a harmadik üzleti negyedévében.
A globális tendenciákat követve jelentős mértékben csökkent a táblagépek értékesítése, a cég 10,93 millió iPad-et tudott eladni az április-júniusi időszakban, míg egy évvel korábban még 13,28 milliós volt a forgalom.
Az Apple 10,7 milliárd dolláros adózás utáni eredményt ért el a harmadik üzleti negyedévében, ez közel 40 százalékos növekedést jelentett éves összevetésben.
A szeptember végén záruló három hónapos időszakra 49 és 51 milliárd dollár közötti bevételt várnak a társaságnál.
Nagy veszteség a Microsoftnál
Az Apple-lel egy időben adta közzé adatait a Microsoft is: a júniusban zárult negyedik üzleti negyedévében 22,18 milliárd dolláros bevételt ért el a cég, ez 1,2 milliárd dollárral kevesebb, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor szinte pontosan annyi, amennyit az elemzők előzetesen vártak az április-júniusi időszakra vonatkozóan.
A társaság üzemi szinten kétmilliárd dolláros veszteséget mutatott ki, míg adózás utáni vesztesége 3,2 milliárd dollár volt. Ez összehasonlítva az egy évvel korábbival hatalmas visszaesést jelent, mivel 2014-ben a negyedik üzleti negyedévben még 4,6 milliárd dolláros profitról számolt be a cég.
A háttérben a Nokia mobiltelefongyártó részlege felvásárlása miatt értékcsökkenési leírás áll, ami 7,5 milliárd dollárt jelent. Emellett az átalakítási költségek további 780 millió dollárral rontották a társaság eredményét. További 160 millió dollárnyi, szintén egyszeri kiadás is befolyásolta a végleges adatokat, vagyis összesen 8,4 milliárd dollárnyi negatív hatással számoltak. Az egyszeri tételként jelentkező negatív hatások nélkül 6,38 milliárd dollár lett volna a vállalat üzemi szintű eredménye, ami minimális csökkenést jelentett volna.
A cég tájékoztatása szerint az április-júniusi időszakban osztalék és részvény visszavásárlás formájában összesen 6,7 milliárd dollárt juttattak vissza a befektetőknek. A társaság negyedéves jelentésében jelezte azt is, hogy az erős dollár számottevő hatással volt az eredményekre.
„Az a megközelítés, hogy olyan területekbe fektetünk, ahol különlegeset tudunk nyújtani és van lehetőségünk, kezd kifizetődni. A Surface, Xbox, Bing, Office 365, Azure és a Dynamics CRM Online egyaránt legalább 10 százalékos növekedést produkáltak” - értékelte az eredményeket Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója. „A hamarosan érkező Windows 10 pedig új lehetőségeket teremt a vállalat és az ökoszisztémánk számára” - tette hozzá a cégvezető.
A Microsoft júniusban zárta üzleti évét, amely 93,58 milliárd dolláros bevételt hozott, ez közel 8 százalékkal múlja felül az egy évvel korábbit. A társaság üzemi eredménye 27,8 milliárd dollárról 18,5 milliárdra, míg nyeresége 22 milliárdról 12,2 milliárd dollárra esett vissza, a már említett, az utolsó üzleti negyedévben jelentkező egyszeri tételek miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.