BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sínre kerülhet a GE–Alstom-fúzió

Az uniós versenyhatóságok várhatóan engedélyezik, hogy az amerikai General Electric (GE) megvásárolja a franciaországi Alstom-csoport energetikai üzletágát. A Reuters hírügynökség két, az ügyhöz közeli forrásra hivatkozott közlése két szempontból is érdekes. Egyrészt a brüsszeli illetékesek már júniusban aggályosnak minősítették, hogy a tervezett 12,4 milliárd eurós energetikai óriásfúzió után Európában a GE-nek csak egy nagy riválisa maradna, a németországi Siemens. (Az olaszországi Ansaldo csak részpiacokon számít versenytársnak, a japán Mitsubishi Hitachi Power Systems pedig inkább a világpiacon.)

A másik ok, hogy az Európai Bizottság 14 éve megakadályozta, hogy a GE 42 milliárd dollárért megvásárolja a szintén amerikai Honeywell Internationalt, pedig az amerikai hatóságok jóváhagyták az ügyletet. Döntését nagy amerikai tiltakozás követte, még George W. Bush akkori elnök is felemelte a szavát. Ám most más a helyzet: a francia kormány támogatja a GE–Alstom-fúziót, a vevőjelölt pedig a napokban újabb engedményeket tartalmazó csomagot mutatott be a brüsszeli illetékeseknek, hogy meglágyítsa a szívüket.

A GE–Alstom-ügylet érintheti az erőművi szolgáltatásokban erős Alstom Hungária Zrt.-t is, amely a tavasszal kapott megbízást a Mátrai Erőmű két blokkjának nagyjavítására, előtte felújította a pécsi erőmű elektrofiltereit, és szinte minden itteni erőműnek dolgozott már. 2013-as mutatói tavaly sokat javultak. Bár az árbevétele 1,3 milliárd forintról 1,0 milliárdra esett, de a negatív saját tőkéje pozitívvá vált, –1,3 milliárd forintos üzemi eredménye 648 milliós pluszra változott, és a –1,6 milliárdos mérleg szerinti eredménye is –144 millió forintosra szelídült. Az Alstomnak van egy közlekedésinformatikai egysége is Budapesten, ez kimarad a fúzióból. A GE minden nagy üzletága aktív Magyarországon.

Jönnek az eladások

Nem tudni, hogy a GE brüsszeli felajánlása mennyivel több a korábbi vállalásánál, amelyben néhány termelő-, szolgáltató-, kutató-fejlesztő tevékenységének, például a svájci Alstom’s Power Systems Manufacturingnak az eladására kötelezte el magát. Ezek állítólag az Ansaldo Energiához kerülnek, amelynek 40-40 százaléka az olasz Fondo Strategico Italiano befektetési alapé, illetve a kínai Shanghai Electricé. A fennmaradó 20 százalék a francia Bouygues építőipari csoporté, e hányadot megveheti a francia állam.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.