BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább növekedett a hazai lízingpiac

Tovább nőtt a magyar lízingpiac, a második negyedév végén a finanszírozott összeg 226 milliárd forintot tett ki, ami 22,1 százalékos bővülés az előző év azonos időszakához képest. Ezzel párhuzamosan pedig 10 százalékkal, 37 300-ra nőtt az új szerződések száma 2014 első hat hónapjához viszonyítva – közölte a Magyar Lízingszövetség. A növekedésben jelentős szerep jutott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Hitelprogramjának is: ennek keretében az első fél évben 60 milliárd forintot helyeztek ki a lízingcégek, ami több mint kétszerese az egy évvel korábbi értéknek. (A jelentős bővülés hátterében az áll, hogy a lízingcégek csak 2014 első negyedévétől csatlakozhattak a programhoz.)

Jenei Viktor, a Magyar Lízingszövetség elnöke az adatok kapcsán elmondta, hogy a tagvállalatok 123 milliárd forint értékben finanszíroztak termelőeszközöket, ami 24,2 százalékos bővülés. A 226 milliárd forintos, teljes finanszírozási összegen belül az autófinanszírozás 62,5 milliárd, a flottafinanszírozás 40 milliárd forintot tett ki, a teherautó- és buszfinanszírozás 63,8 milliárd forintos tétel, a gépfinanszírozás pedig 58,5 milliárd forint volt. Az ingatlanfinanszírozás marginális volt, 1,4 milliárd forinttal részesedett a teljes összegből.

A lízingszövetség elnöke kiemelte: a finanszírozott összeg és az új szerződések számának két számjegyű emelkedésével párhuzamosan a bruttó eszközérték éves szinten 11 százalékkal, 320 milliárd forintra nőtt a második negyedév végére. Bár a 320 milliárdos összeg elmarad a válság előtti értékektől, a folyamatosan javuló környezetben a következő években stabil növekedés várható.

A szakmai szervezet várakozása szerint a jövőben a vállalkozások eszközfinanszírozása lesz a fő hajtóerő a piacon, amely jelentős átalakuláson megy keresztül. „Egyes lízingcégek az anyabankjukba olvadva folytatják a tevékenységüket, mások a portfóliójukat leépítve kivonulnak a piacról, megint mások szélesítik a termékpalettájukat” – mondta Jenei Viktor. Hangsúlyozta: alapvető fontosságú, hogy a bankadó eltörlését a lízingcégekre is kiterjesszék, így megszűnjön a versenyhátrányuk. A szervezet szerint a piacra hatással lesz a gépjárműhitelek forintosítása, ez ugyanis jelentős működési teher lesz a cégek számára. Ám jenei Viktor kiemelte azt is, hogy a lépéssel véget ér az ügyfelekkel folytatott jogviták jelentős része, és letisztul a piac.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.