Jól jön az adósoknak az a rendeletmódosítás, amely szerint 2017 végéig tízezerrel több ingatlant vehet majd át a Nemzeti Eszközkezelő (Net) Zrt., hiszen a végül kényszer-értékesített, jelzáloggal terhelt ingatlanok eladásánál az esetek többségében a társaság a vevő – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A jegybank által nyilvántartott adatok szerint 2015 második negyedévében 2014 jelzáloggal terhelt lakóingatlant értékesítettek országosan, ám ezek 71,5 százalékát – 1439 lakást – az eszközkezelő vett át. Maguk az adósok 545 lakás értékesítését oldották meg önként, míg a pénzügyi szolgáltatók mindössze 30 ingatlant adtak el a tartozások miatt. Az első fél évet vizsgálva is hasonlóak az arányok: a 4133, összesen eladott lakásból háromezret a Net Zrt. vett át, valamivel több mint ezret az adósok adtak el, és csak 71 ingatlant árvereztek el a hitelezők.
A jegybank adataiból az is jól látszik, hogy az eladott fedezeti lakóingatlanok száma alapján a keleti megyék állnak rosszabbul. A második negyedévben Hajdú-Bihar megye állt az élen, összesen 223 eladott lakással, majd Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok következett 166, illetve 158 ingatlannal. Ehhez képest a fővárosban „csak” 210 ingatlant kellett értékesíteni, Vas megyében pedig mindössze 31 érintett lakást tart nyilván a statisztika.
A Nemzeti Eszközkezelő Zrt. működéséről szóló rendelet módosítása szerint – amely szerdán jelent meg a Magyar Közlönyben – a társaság 35 ezer ingatlant birtokolhat majd 2017 végén, miközben az eddig hatályos szabályok 2015 végéig engedélyeztek 25 ezer ingatlant. A módosítással kibővült azoknak a köre is, akik a szervezethez fordulhatnak. Eddig a lehetőség a gyermekes családok előtt volt nyitva, de részesülhettek a segítségben a nyugdíjasok is. Mostantól azonban a szervezethez mindazok fordulhatnak, akiknél az egy főre eső jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíjminimum 250 százalékát – ez ma 71 250 forintot jelent. A jogszabály a jövedelemkiszámításra is külön képletet tartalmaz. Ennek eredményeként azonban minden bajba jutott, alacsony jövedelmű háztartáson is segíthet az állami szervezet, függetlenül attól, hogy a családon belül nevelnek-e éppen kiskorú gyermeket, vagy van-e nyugdíjas. A társaság augusztus végéig 22 593 ingatlanfelajánlást fogadott be, mintegy 102 ezer személy lakhatását biztosították ezzel. A társaság 85,3 milliárd forint jelzálogtartozást váltott ki mintegy 40 milliárd forint felhasználásával – a kölcsön folyósításakor átlagosan 8 milliós értékűre becsült ingatlanokat 3,6 millióért vásárolták meg, az ott élő adósoknak pedig méltányos bérleti díjat ajánlottak: átlagosan 9800 forintot kell fizetniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.