A Die Presse a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatban készített Aszódi Attila kormánybiztossal interjút. Az újságíró a bécsi városvezetés és osztrák környezetvédelmi miniszter aggodalmaira emlékeztet, melyek szerint Ausztria közelében orosz technológiával épül egy atomerőmű. A kormánybiztos szerint viszont az ilyen állásfoglalásokat az osztrák belpolitikának szánták és kevés közük van Pakshoz.
A hatóságokkal és kormányzati képviselőkkel folytatott múlt heti tárgyalásokon nem hangzottak el ilyen kijelentések - mondta a kormánybiztos. Szerinte megalapozatlan az a kritika, hogy a környezetterhelési tanulmányban nem vették eléggé figyelembe, hogy radioaktív anyag juthat a környezetbe és így Ausztriába is. A szigorú uniós, magyar és NAÜ-előírásoknak megfelelően járnak el és nagyon valószínűtlen, súlyos következményekkel fenyegető eseményeket is figyelembe vettek a tanulmányban, s ezért több további biztonsági rendszert is építenek be az erőműbe - tette hozzá. Kifejtette továbbá, hogy a Duna felmelegedését is kezelik, az nem fogja felborítani az ökológiai egyensúlyt.
Az orosz energiától való magyar függés és az EU-tól e tekintetben eltérő irányvonal kapcsán rámutatott, hogy német és osztrák cégek is kooperálnak Oroszországgal, Finnországban pedig a Roszatom 34 százalékos részesedésével épül erőmű. Az energetikai kérdésekben Moszkva fontos partner marad a jövőben is, és ez nem csak Magyarországra érvényes.
Az EU még vizsgálja a Paks2-projektet tiltott állami támogatás miatt, azonban a kormánybiztos szerint az erőmű a piaci elveknek megfelelően fog működni, tiltott támogatásokra nem kerül sor. A hiányzó pályázati kiírás kérdésében Aszódi úgy nyilatkozott, hogy a magyar-orosz megállapodást a Bizottság jóváhagyta. Oroszország alvállalkozókat fog alkalmazni az erőmű építése során, erre uniós pályázatot írnak ki, és máris nagy az érdeklődés európai konszernek részéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.