A fukusimai atomerőmű-balesethez nagyban hozzájárult az a helytelen feltételezés, amely szerint a japán atomerőművek annyira biztonságosak, hogy ilyen méretű környezeti katasztrófák sem érinthetik hátrányosan biztonságos működésüket – állapította meg értékelésében a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója. A 2011. március 11-i balesetről készült és az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) által is idézett jelentés szerint az egyik lényeges tanulság az, hogy szigorítani kell a biztonsági előírásokat, figyelemmel arra, hogy több természeti katasztrófa egy időben és több erőművi blokkot érintve is előfordulhat, ezért azok negatív hatásait egyszerre kell kezelni. Elsődleges a biztonsági előírások rendszeres felülvizsgálata és az ennek alapján kidolgozott új előírások azonnali alkalmazása. Fel kell készülni az esetleges balesetek következményeinek enyhítésére is.
A jelentés feltárja a japán hatósági rendszer és veszélyhelyzet-kezelés gyengeségeit is, és utal arra, hogy a baleset után több NAÜ-tagállam azonnal belekezdett a nukleáris létesítményei biztonsági előírásainak szigorításába az úgynevezett stressztesztek végrehajtásával.
E téren Magyarország is élen jár. Az OAH már 2011 májusában átadta a Paksi Atomerőműnek a felülvizsgálat tartalmára vonatkozó hatósági követelményeket, a paksiak pedig javaslatokat készítettek a szélsőséges helyzetekre való felkészülésre. Ugyanakkor – hangsúlyozza a hivatal – az atomerőmű már a baleset időpontjában is rendelkezett és ma is rendelkezik minden, a korszerű nemzetközi elvárásoknak megfelelő biztonsági elemzéssel és az ezeknek megfelelő biztonsági berendezésekkel és eljárásokkal.
Mindezek alapján minden tagállamnak biztonságnövelő programot kellett készítenie és benyújtania az Európai Uniónak. A magyarországi terv 2012. december 18-án készült el, az OAH kezdeményezésére a hazai nukleáris követelményeket tartalmazó jogszabályok ötven új követelménnyel egészültek ki, illetve 29 meglévő biztonsági követelmény szigorodott. A hivatal elrendelte a nemzeti akcióterv végrehajtását. Ennek részeként 46 feladatot írt elő az atomerőmű számára a külső hatásokkal szembeni védelem fokozására, a további kiegészítő villamosbetáplálási és hűtési lehetőségek biztosítására, a súlyos balesetek következményeinek csökkentésére, továbbá a kezelési utasítások módosítására, újak készítésére. A végrehajtás folyamatos, a legutolsó feladattal 2018. december 15-ig kell végezniük a paksi szakembereknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.