Beolvasztják az Alstom Hungária Zrt.-t a General Electric (GE) szervezetébe. A lépésre az amerikai csoport átalakulása részeként került sor, amelynek fontos eleme a franciaországi Alstom energiaipari érdekeltségeinek átvétele is. Az üzletágért 12,5 milliárd eurót fizetett. „Az újjászerveződés célja, hogy a GE az eddiginél hatékonyabb, erősebb és már csak az ipari tevékenységre összpontosító csoporttá váljon” – válaszolt a Világgazdaságnak Mark Hutchinson, a GE európai elnök-vezérigazgatója.
A GE globálisan mintegy hárommilliárd dollár megtakarítást vár az egyesüléstől. Különösen sok szinergiát remél a termelési értéklánc egészében, de az értékesítésben és a szolgáltatásokban is. Arra alapoz ugyanis, hogy alig van átfedés saját tevékenysége és az Alstomé között. Az egyetlen ilyen érdemi terület a gázturbinagyártás, de már a gőz- és a gázturbina-technológia területén profiljaik, kínálatuk inkább kiegészíti egymást. Ennek köszönhetően az egyesítés utáni erőművi üzletág kínálatát nagyban fogják erősíteni az Alstom erőművi és kulcsrakész megoldásai.
Más-más szegmensben aktív a GE és az Alstom a szélenergia területén is: előbbi a szárazföldi, utóbbi a tengeri szélparkok területén erős. Az Alstom mellett globális erőművi szolgáltatásokat és a GE portfólióját kiegészítő villamoshálózati megoldásokat is visz a házasságba. Előnyt ígér az is, hogy az Alstomnak sok olyan terméke van, amelyet a GE eddig a piacon vásárolt. Utóbbinak viszont (méretéből fakadóan is) globális értékesítése nagyon hatékony.
Még kevesebb az átfedés és még markánsabb a tevékenységek egymást kiegészítő jellege térségünkben Peter Stracar, a társaság közép- és kelet-európai igazgatója szerint. Itt a GE például a gyártás és a kutatás-fejlesztés terén erős, míg az Alstom a hőenergetikában és a környezetvédelmi technológiákban, és komoly bázissal rendelkezik Lengyelországban. Mivel élen ját a szénalapú technológiákban, várhatóan jól ki lehet majd használni, hogy Lengyelország fenntartaná szénalapú áramtermelését.
Az Alstom Power mai szervezete „szétolvad” majd a GE-n belül. Minden egyes tevékenysége a profiljának megfelelő (európai vagy amerikai) központú GE-üzletág irányítása alá kerül, ezek kialakítása még tart. A megújulóenergia-üzletág központja például Párizsban lesz, de egyetlen, közös GE-ernyő alá kerülnek az erőművi szolgáltatások is. A közös gázturbinagyártást az USA-ból fogják irányítani, a gőzturbinákét Badenből. Mindezt követi a meglévő telephelyek és az irodák konszolidációja, ahogyan az új vezetés kialakítása is.
E minta szerint illesztik be az – erőművi szolgáltatásokban erős – Alstom Hungária tevékenységeit is hat-nyolc hónap alatt a GE szervezetébe. Az újjáalakuló és organikusan fejlődő GE Magyarországon elsősorban az energiaszektorban számít nagy beruházásokra Joerg Bauer, a GE Hungary elnöke. Ezen belül a nukleáris- és a zöldenergia-ipar, valamint a hálózatfejlesztés területén ígérkeznek feladatok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.