BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dübörög az ipar, az autógyártás húz magával több szektort

Nem sokáig tarthat ki az ipari termelés kétszámjegyű növekedése, de a feldolgozóipar egyre több szektora élénkül. Igaz, ezek közül sok az autógyártáshoz köthető.

Nem csak az autógyártás, hanem egyre több szektor teljesítménye is hozzájárult ahhoz, hogy az ipari termelés több mint egy év után ismét kétszámjegyű növekedést mutasson. Októberben 12,7 százalékkal nőtt a termelés az előző havi 7,8 után, amit a bázishatás is érdemben segített. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül tizenegy termelése bővült.

Az autógyártás kivitele negyedével, az elektronikai cikkek exportja pedig több mint 15 százalékkal emelkedett. Utóbbi azért is kedvező, mert azt mutatja, hogy véget ért az elektronika évekig tartó lejtmenete. A növekedés szerkezetével csak az a baj, hogy kevésbé diverzifikált, mint ahogy az adatok sugallják.

„Az új beruházások mellett a járműgyártás növekedésével függ össze az elektronikai szektor jó teljesítménye” – mondta a Világgazdaságnak Schindele Miklós. A Központi Statisztikai Hivatal főosztályvezető-helyettes kiemelte: az autógyártás számos szektort húz magával. Ilyen az elektronika, a gumigyártás, a bőrfeldolgozás – ami az autóülésekhez köthető – vagy a műanyaggyártás. „Nem csak a hazai autógyárak termelésének növekedésével függ össze mindez, mert a hazai cégek külföldre is szállítanak” – fejtette ki a szakértő.

A dinamikus ipari növekedés a feldolgozóipar és az energiaipar kétszámjegyű bővüléséből adódik, miközben a kisebb súlyú bányászat közel 40 százalékkal esett, vagyis gyakorlatilag összeroppant. A KSH részletes adataiból kiderült: a feldolgozóiparban is elsősorban az export húzta a növekedést, de a belföldi értékesítés is nagyobb volt, mint az előző hónapokban.

A járműgyártás 27, az elektronika termelése 12 százalékkal nőtt októberben. A chipek gyártásának dinamikus növekedése részben az autókba szerelt számítógépes rendszerekhez köthető. Az élelmiszeripar bővülése a külföldi eladásokkal függ össze, miután a belföldi értékesítés visszaesett.

A következő hónapokban továbbra is érdemi növekedést mutathat az ipar, de az októberinél lassabb, egyszámjegyű ütemre lehet számítani. Tavaly októberben mindössze 1,8 százalékkal nőtt az ipar, az utolsó két hónap azonban 5 százalék feletti növekedést hozott – magasabb bázishoz képest pedig nem könnyű nagy növekedését felmutatni.

A kilátások azonban továbbra is kedvezőek: a feldolgozóipart új megrendelései 20 százalékkal nőttek tavaly októberhez képest, amit az export és a belföldi rendelések is támogattak. Az összes új megrendelés 11 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért szintet.

A feldolgozóipari beszerzési-menedzserindex idei csúcsára emelkedett novemberben, és az európai autóeladások is jól alakultak. Novemberben az olasz, a belga és a spanyol autóértékesítés is 20 százalék feletti növekedést mutatott, de a német eladások is 9 százalékkal nőttek, ami támogathatja a magyarországi autóexport további élénkülését.
Jövőre azonban a feltörekvő országok lassulása, valamint a kevesebb új beruházás miatt az idei évet jellemző 7 százalék feletti termelésnövekedésnél kissé lassabb ütemre lehet számítani.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.