Bármit bemondhattak az ügyfelek a Morgan Stanley vagyonkezelési részlegénél, mert ott alig vizsgálták a befolyó pénz hátterét. Szemük sem rebbent az ügyfélmesékre, pedig 6 ezermilliárd dollárt felügyelnek. Ki gondolta volna, hogy egy nemzetközi pénzmosó termeli a nagy Wall Street-i bankház bevételének felét, profitjának jelentékeny részét.
A The Wall Street Journal által ismertetett belső banki dokumentumok szerint tavaly derült ki, hogy az egyik ügyfelüket már 2005-ben elítélte egy amerikai bíróság, mert kapcsolatban állt az al-Kaida szervezettel, s hazudott a nyomozás során. Mire a Morgan Stanley felszámolta a számlákat, már több tízezer dollárt vettek fel pakisztáni bankautomatából.
Egy másik ügyfél azt állította magáról, hogy az utolsó román király leszármazottja,
s egymilliárdos gyógyszercég tulajdonosa. Simán számlát nyithatott 2021-ben úgy, hogy személyesen senki sem találkozott vele. Bár ezt még indokolhatták a Covid-szabályok, de videóbeszélgetésre sem került sor. Százmillió dolláros kölcsönt adtak neki, s csak jóval később leplezte le a bank globális bűncselekményekkel foglalkozó osztálya, egy 50 millió dolláros gyanús átutalás nyomán.
Ahogy egy pénzügyi bűncselekményekkel foglalkozó banki alkalmazott fogalmazott:
olyan állapotok uralkodtak a vagyonkezelési részlegen, mint egy Tarantino-filmben,
ahol a végén mindenkit lelőnek. Nos, a vagyonkezelés belső levelezésében le is írták, arról értekezve, hogy miként szabaduljanak a terhessé vált ügyféltől, hogy „meg kéne ölni”.
Igazi mentsvár volt a vagyonkezelés, enélkül elképzelhetetlen lett volna a kilábolás a 2007–2008-as pénzügyi válságból. Tetemes felvásárlásokkal erősítették a részleget: a Smith Barney és az E-Trade konszolidálása segített ellensúlyozni a bank üzleti és kereskedelmi szegmensének volatilitását. Olyan forró piacokról csábítottak ügyfeleket, mint Venezuela, de a bankház orosz kitettsége is nagyot nőtt az elmúlt évtizedben.
A Morgan Stanley 2015 után átvette a Credit Suisse latin-amerikai vagyonüzletágának nagy részét, s latin-amerikai pénzügyi tanácsadókat toborzott a Wells Fargótól.
Egy tavalyi belső dokumentum szerint a Morgan Stanley nemzetközi vagyonkezelési számláinak egynegyede, közel 50 ezer számla nagyon magas kockázatú. Hasonló besorolású 25 ezer nemzetközi E-Trade-számla is.
Már 2022 elején megállapította a Morgan Stanley kockázatkezelő csapata, hogy a pénzügyi tanácsadók által kezdeményezett nemzetközi számlanyitások 60 százaléka hibás volt: hiányoztak dokumentumok vagy túlbecsülték az ügyfél jövedelmét.
Annyira laza volt az ellenőrzés, hogy ezerszám engedélyezték a számlanyitásokat átvilágítás nélkül. Ráadásul maga az átvilágítás is elképesztően hanyag volt. Bár a nemzetközi ügyfelekre összpontosítottak, az ellenőrzést végző alkalmazottak nem beszélték az ügyfélkockázat felméréséhez szükséges nyelveket. Gyakran előfordult, hogy
Google-fordítóval tanulmányozták a külföldi dokumentumokat.
Vizsgálatot folytat a Morgan Stanley bankházban az amerikai Igazságügyi Minisztérium, a Federal Reserve, a Tőzsdefelügyelet és a Pénzügyminisztérium is, hogy kiderítsék, megfelelők-e a pénzmosás elleni ellenőrzések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.