BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Villanyoltás közeleg a Philipsnél

Alacsonyabb profitrátájú üzletágainak leépítésével az egyre jövedelmezőbb egészségipar felé fordul Európa két meghatározó óriásvállalata: a Siemens és a Philips.

Az orvosi műszerek forgalombővülése a várakozásokat meghaladó profithoz segítette a Philipset a negyedik negyedévben. Az EBIDTA 13 százalékkal 842 millió euróra nőtt 2014 záró hónapjaiban elérthez képest. Az elemzői konszenzus 798 millió eurós eredményről szólt. Mindez kellő megerősítést ad Frans van Houten vezérigazgató számára, hogy végre megváljon a holland óriáscég jövőjét 125 évvel ezelőtt megalapozó világítástechnikai üzletágtól.

Még az első fél évben szeretnének pontot tenni az ügy végére – írja a Bloomberg. Számos jelentkező van a világítástechnikára, az értékesítési folyamatot csak kis időre akasztotta meg az amerikai versenyhatóságok múlt héten közölt döntése, amely szerint stratégiai fontossága miatt nem engedélyezik, hogy a becslések szerint 5,5 milliárd eurót érő üzletág a kínaiak kezére kerüljön. Ennek a hátterében az áll, hogy a Philips és az amerikai Agilent 1999-ben alapított kaliforniai székhellyel vegyes vállalatot, a LumiLedset, s az amerikaiak nem szeretnék, ha a Philips felhalmozott szakmai tudásából áttételesen a kínaiak profitálnának. Más kérdés, hogy a Philips külön eljárás keretében válna meg a LumiLedsben lévő részesedésétől, de ez az ügylet a második fél évre húzódna át. Az biztos, hogy a Philips saját világítástechnikai ágát külön fogják értékesíteni, az nem került szóba, hogy beolvasztanák a LumiLedsbe. Az üzletágra olyan nagy befektetési társaságok pályáznak, mint a KKR & Co., a CVC Capital Partners és a Bain Capital Partners, amelyek tavaly már megpróbálkoztak – sikertelenül – a LumiLeds felvásárlásával.

Az orvosi berendezések gyártása magasabb profittal kecsegtet, a Philips megrendelésnek sincsen híján. Testszkennereik iránt Kínából és Észak-Amerikából nagy érdeklődés mutatkozik, a záró negyedévben 15 százalékkal nőtt ezek forgalma, duplájával, mint amennyit a nagy rivális Siemens elért. Mindkét cég jelentős erőket összpontosít az egészségügyre, a piac mérete Van Houten szerint az idén 125 milliárd dollárosra bővülhet. Elsősorban a klinikai adatok elemzésére szolgáló technológiák és az okostelefonos egészségmegőrzési alkalmazások fejlesztéséhez fűznek nagy reményt.

A Philips egy százalékkal 15,8 százalékra növelte egészségügyi részlegnek profitrátáját, a Siemens sem akar lemaradni, ezért Joe Kaeser vezérigazgató leszögezte: mindent megtesz, hogy fejlessze egészségipari üzletágukat. A német ipari konglomerátum is jó úton halad, kedden közzétett negyedéves jelentésében a bevételi forrásainak ötödét adó egészségügyi eszközöknél 2 százalékkal magasabb, 16,5 százalékos profitmarzsról adott számot. Amit itt megnyert, azt elveszítette a bevétele ugyancsak ötödéért felelős energetikai üzletágon, ahol a profitmarzs 11,3-ről 9,5 százalékra zsugorodott. Európa legnagyobb ipari csoportjának jól jött a gyenge euró, ennek révén bevétele 8 százalékkal haladta meg a 2014-et záró negyedévét.

A javuló üzleti kilátások miatt a németek átírták az egy részvényre eső profitvárakozásaikat, és a tavaly októberrel indult üzleti évükben a korábbi 5,9 eurós minimum helyett már a 6,4 eurós EPS-értéket sem tartják elérhetetlennek. Az eredmények a tőzsdei árfolyamban is megmutatkoznak, a Philips kurzusa 2,4 százalékkal emelkedett a mérleg közzététele után, 21,7 milliárd euróra értékelve a céget, míg a Siemens 6,4 százalékos drágulással nyitott, értéke ezzel 71,7 milliárd euróra nőtt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.