Feltűnést keltett a hazai árampiacon, hogy egy nagy távközlési társaság Bulgáriából kezdett megújuló forrásból származó áramot importálni. A meglepetést egyrészt a beszerzés ténye okozta, hiszen Magyarországon ma alig akar valaki piaci áron zöldáramot venni, másrészt az, hogy importálni kellett, pedig bőven hazai forrás is. Tavaly a zöldáram adta teljes villamosenergia-termelésünk tizedét.
Az import egyik kézenfekvő magyarázata az, hogy a bulgáriai forrás olcsóbb. A Világgazdaság úgy tudja, hogy a hírt bejelentő eladó, az Európa-szerte 47 vízerőmű áramával kereskedő Energo-Pro Trading EAD további három-négy hazai társasággal is tárgyal. (A zöldáram alapértelmezésben drágább a fosszilis és a nukleáris forrásból származónál, mert költségesebb technológiával és többnyire kisebb mennyiségben állítják elő.)
Az import másik oka egy villamosenergia-kereskedő szerint az lehet, hogy a hazai áramtőzsdén hozzáférhető zöldáram kicsit „piszkos”. E termék a kötelező átvételi rendszerből (KÁT) származik, amelybe bekerül egyebek közt a biomassza-szén tüzelésű erőművek árama is. E mixben a teljesen zöld forrású termék aránya 76 százalék volt 2014-ben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatai szerint. A termelők közvetlenül a piacra is vihetnék megújuló forrású áramukat, de nem kockáztatnak, hiszen az állami rendszerben garantált az átvétel, és a piacinál magasabb ár is a beruházásuk megtérüléséig.
Külföldön tehetősebb magánszemélyek, vállalatok, önkormányzatok megfizetik a zöldáram felárát. „Magyarországon ez még nem igazán imázsnövelő. Inkább Németországban van rá példa, hogy valaki a második vagy a harmadik BMW-je megvásárlása helyett átáll a megújuló áram használatára” – mondta lapunknak Boross Norbert, az Elmű-ÉMÁSZ csoport kommunikációs igazgatója.
Pedig a kereskedők várják a vevőket. Az Elmű-ÉMÁSZ az ÉMÁSZ-nak a Hernádra és a Sajóra telepített vízerőművei áramát kínálja, az E.On norvégiai termékkel próbálkozik, az EDF Démász az ellátási területén lévő zölderőművekkel elégítené ki az igényeket, az MVM Partner pedig hazai portfóliójából és importból is kínál ilyen terméket.
Származási garanciát vesznek
Fizikailag nem a zöldáram cserél gazdát, hanem az a származási garancia, amely igazolja az áram zöld eredetét – emlékeztetett a MEKH. Így a HUPX-en eladott KÁT-os áram is csak akkor minősül megújulónak, ha származási garanciát vesznek hozzá. E garancia egy forgalomképes elektronikus tanúsítvány, amelynek egy darabja egy megawattóra áramnak felel meg. Kereskedelme elválhat a villamos energia kereskedelmétől. A rendszer két évvel ezelőtti indulása óta 362,3 gigawattórányi garancia kelt el. Ez kicsivel több, mint amennyit egy paksi blokk egy hónap alatt tavaly termelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.