A tavalyinál jóval nagyobb aktivitást mutathat az idén az ingatlanlízing-piac, miután az ingatlanok forgalmában várhatóan fokozott élénkülés mutatkozik – vélik a Magyar Lízingszövetség szakértői. A növekedés persze rá is férne a jelenleg mindössze ötszereplős piacra: a szakmai szövetség adatai szerint tavaly 1,7 milliárd forintnyi új ingatlanlízing-szerződést kötöttek Magyarországon, amely a már egyébként is szerény, 2014-es finanszírozott összegnek is csak nem egész 28 százalékát jelentette. Ezek a számok különösen kicsinek tűnhetnek annak tükrében, hogy a csúcsot jelentő 2008-as évben még 177 milliárd forintnyi ingatlanlízing-szerződést kötöttek a pénzügyi szolgáltatók, és csak 2007 utolsó három hónapjában nagyjából 70 milliárdos finanszírozott összeget sikerült összehozniuk. Komoly növekedést produkálni pedig a jelenlegi körülmények között nem teljesíthetetlen feladat: néhány milliárd forintnyi új üzletet is megérezne a piac.
A várható élénkülést jól alátámasztják a lakáspiac várható idei alakulásáról szóló előrejelzések. A Duna House legfrissebb elemzése szerint a megváltozott támogatási környezet – a CSOK kiterjesztése – miatt az év elején a regisztrált vásárolni szándékozók száma már hozzávetőlegesen 10 százalékkal magasabb volt a tavalyinál. Rekordmagasságba szökött emellett a szolgáltató Kereslet Indexe is a nagyfokú érdeklődés miatt: a 2010. januári 100 pontos bázisértékhez mérten már 106 ponton áll.
Azt nagyon nehéz megítélni, hogy milyen mértékben lendítheti fel a lakáslízing-üzletágat a mostani általános ingatlanpiaci pezsgés. A lízinget ugyanis a magánügyfelek közül azoknak éri meg igényelni, akik valamilyen okból nem jogosultak állami támogatásra – így a CSOK-ra sem. Ennek oka, hogy a lízingnél az ingatlan a futamidő végéig a pénzügyi szolgáltató tulajdonában marad, támogatásokat pedig csak a saját néven lévő ingatlanok után lehet igényelni. Ha viszont valaki valamiért nem tudja az állami támogatású konstrukciókat igénybe venni, és új lakást szeretne vásárolni, annak a lakáslízing nagyon kedvező megoldás lehet: aki ugyanis új lakást vásárol, és a lízinget választja a finanszírozáshoz, annál a finanszírozott rész 27 százalékos forgalmi adója nem kerül be egy összegben a finanszírozásba, hanem végig a futamidő alatt, a havi törlesztés arányában kell megfizetni, kamatmentesen. (Tehát a finanszírozott rész áfája kamatmentes lesz, ami számottevő árelőnyt biztosíthat.)
A vállalkozói ügyfélkörnél szintén nem rosszak a kilátások, hiszen a lízing mint finanszírozási forma egyre elfogadottabb a kisebb cégek körében is, részben a jegybanki növekedési hitelprogramba vonása miatt. A lízing elsősorban kisebb vállalkozói ingatlanok – üzlethelyiségek, orvosi rendelők, irodák – megvásárlásához jelenthet kedvező megoldást, nem utolsósorban azért, mert a finanszírozási feltételek kevésbé szigorúak, mint a hitelnél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.