Igazi pályázati szezon indult a karácsony előtti napokban, december közepétől fogva egyre-másra jelennek meg a régóta várt kiírások a Vidékfejlesztési Program keretében. Hat kiírásban összesen 87 milliárd forintnyi új vidékfejlesztési pályázat jelent meg az elmúlt napokban – jelentette be Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára kedden Budapesten. A legnagyobb tétel a kertészeti ágazatot érinti, a kiírás szerint a felhívás célja a kertészeti ágazatok versenyképességének, hozzáadottérték-termelésének növelése az új, innovatív és környezetbarát kertészeti technológiák és termesztési módok elterjesztésének támogatása révén. Az államtitkár hozzátette: a munkaigényes ágazatok, így a kertészet, az állattenyésztés támogatása kiemelt szerepet kap ebben a ciklusban, a Vidékfejlesztési Program fő célja, hogy versenyképesebbé tegye a támogatott cégeket, és minél több munkahelyet teremtsen vidéken.
A most megjelent kiírásokban 22 milliárd forint jut üvegházak és fóliasátrak építésére. A melegházas termesztés nagyobb mennyiséget, stabilabb termelésbiztonságot jelent, valamint egységes minőséget, amely alapfeltétele az exportpiacokon való megjelenésnek. Ennek keretében lehetőség van energiahatékonysági, illetve a megújuló energiát felhasználó beruházások támogatására is. A támogatásintenzitás 50 százalékos, kivéve Közép-Magyarországon, ahol 40, és a fiatal gazdák esetében, ahol 60 százalék az uniós pénz aránya. A támogatási összeg legfeljebb 500 millió, több szereplő alkotta konzorcium esetében egymilliárd forint. Hasonló pályázat indul hűtőházak és gombatelepek létesítésére, valamint az ezekhez szükséges technológia beszerzésére is március 4-től.
Most jelent meg az ültetvénytelepítést szolgáló pályázat is, amelyet ráadásul öntözésfejlesztéssel is lehet kombinálni. A 19 milliárdos program célja új, korszerű ültetvények létrehozása, a fajtaváltás költségeinek finanszírozása, valamint a művelési módok korszerűbbé tétele. Itt nincs szükség épületek, technológia kialakítására, ezért a támogatás maximuma is kisebb: 75, konzorciumok esetén pedig 150 millió forint. Ebben a körben jelent meg a gyógy- és fűszernövények termesztését szolgáló pályázat is, amelyre összesen 3 milliárd forint áll rendelkezésre.
Közben napirenden van egy másik, az agrofoodszektort érintő támogatási csokor is. Február 15-től lehet benyújtani a pályázatokat arra a korábban megjelent élelmiszer-feldolgozói támogatási csomagra, amely a Vidékfejlesztési Programon belül az egyik leghangsúlyosabb tételnek számít.
A december végén napvilágot látott pályázati kiírások összesen 151 milliárd forintot jelentenek az élelmiszer-feldolgozásnak. Ezt az összeget is beleértve, több forrásból az élelmiszer-feldolgozás összesen 300 milliárd forinthoz juthat a 2020-ig terjedő időszakban, hiszen 206 milliárd forint a Vidékfejlesztési Programon belül lesz elérhető, 100 milliárd pedig a Ginopon belül várható. Az uniós pénzek elosztását ugyanakkor az élelmiszeripar erősen kritizálta, mivel az inkább az elsődleges feldolgozásba kezdő mezőgazdasági vállalkozásokat hozza helyzetbe, a Ginop forrásai pedig – visszatérítendő vagy kombinált formában – csak a középvállalkozások számára érhetők el. Emiatt a nagyvállalati élelmiszeripar nem kaphat uniós támogatást ebben a ciklusban, jóllehet erősen rászorulna a technológiai fejlesztésekre – kifogásolják az ágazati szereplők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.